PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

OECD: Polska powinna zmniejszyć bariery biurokratyczne dla tworzenia nowych firm

Autor: gazeta.pl 5 marca 2015 10:49

Polska powinna zmniejszyć bariery biurokratyczne dla tworzenia nowych firm, zacząć się wycofywać z przywilejów emerytalnych, polepszyć edukację przedszkolną i zawodową i zmniejszyć opodatkowanie pracy - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Raport OECD zatytułowany "Going for Growth" ("Ku wzrostowi"), został zaprezentowany w Parlamencie Europejskim. Zawiera rekomendacje zmian w polityce gospodarczej i społecznej mające pomóc w przyspieszeniu wzrostu gospodarczego i tworzeniu nowych miejsc pracy w 34 państwach członkowskich tej organizacji.

Od czasu publikacji poprzedniego raportu rok temu Polska poczyniła tylko ograniczony postęp w reformowaniu gospodarki - oceniono w raporcie.

Według raportu Polska powinna zmniejszyć administracyjne koszty tworzenia firm, usprawnić prawo o bankructwie, dokończyć deregulację wolnych zawodów, kontynuować prywatyzację przedsiębiorstw w takich sektorach jak górnictwo i przemysł chemiczny oraz zapewnić sprawne zarządzanie przedsiębiorstwami państwowymi.

Raport wskazał też na brak reform systemu ubezpieczeń społecznych oraz wysokie opodatkowanie pracy. - Cały system zasiłków i wsparcia powinien być tak skonstruowany, by pomagał pracownikowi, a nie wspomagał nierentowne przedsiębiorstwa, a wsparcie dochodowe powinno być połączone z silnymi bodźcami do poszukiwania pracy - powiedział Rosati.

Raport zaleca przyspieszenie wprowadzenia wyższego wieku emerytalnego dla kobiet i wycofywanie się ze specjalnych systemów emerytalnych dla niektórych grup zawodowych. - Renty inwalidzkie nie powinny być w Polsce bardziej atrakcyjne od emerytur - czytamy w raporcie OECD.

Według dokumentu tworzeniu miejsc pracy sprzyjałoby zmniejszenie tzw. klina podatkowego, czyli różnicy między wydatkami pracodawcy na pensje a faktycznie otrzymywanym wynagrodzeniem. Można by natomiast zwiększyć obciążenie podatkowe dla trucicieli środowiska i dla właścicieli nieruchomości. Władze lokalne powinny szybciej publikować plany zagospodarowania przestrzennego.

OECD postuluje też, aby otwierać więcej żłobków i przedszkoli, polepszać szkolnictwo zawodowe, dalej inwestować w infrastrukturę transportową oraz wprowadzić więcej konkurencji w sektorze wytwarzania energii. - Raport chwali nas za reformę emerytalną, za wydłużenie wieku i ograniczenie przywilejów, ale zwraca uwagę również na niedociągnięcia, takie jak nie dość szybkie wydłużenie wieku emerytalnego dla kobiet czy inne sprawy, jak działania na rzecz łączenia macierzyństwa z życiem zawodowym - powiedział Rosati.

Według Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania, w naszym kraju jest za mało żłobków i przedszkoli.

- W Polsce odsetek dzieci w żłobkach to zaledwie 3 proc., podczas gdy niewysoka średnia unijna to 29 proc. - dodała eurodeputowana. Jej zdaniem do przedszkola uczęszcza mniej niż połowa dzieci (42 proc.), podczas gdy w Unii ich liczba sięga 86 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,40

  • Śr

    4,43

  • Min

    2,39

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane