Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS wzrósł do 113,5

Autor: PAP 22 stycznia 2018 15:36

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) w styczniu 2018 r. wynosi 113,5. Kształtuje się on w styczniu na poziomie wyższym od notowanego przed miesiącem oraz przed rokiem. Od grudnia 2016 r. wartości tego wskaźnika kształtują się powyżej średniej długookresowej - poinformował w poniedziałek GUS.

"W stosunku do grudnia ubiegłego roku wzrosły wartości składowych odnoszących się do przetwórstwa przemysłowego, budownictwa i usług, a spadła - odnosząca się do handlu detalicznego. W bieżącym miesiącu wartości wszystkich składowych są powyżej średniej długookresowej, w tym także składowej dotyczącej usług, która przekroczyła ten poziom po raz pierwszy od lipca 2011 r. W skali roku wzrosły wartości wszystkich składowych" - poinformował GUS.

GUS podał, że od października 2014 r. wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na dodatnim poziomie, w styczniu bieżącego roku - niższym od notowanego przed miesiącem. Na poziomie z grudnia utrzymały się oceny sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach. Zarówno wskaźnik bieżącego stanu zapasów towarów jak i przewidywanych zamówień u dostawców kształtują się na poziomie niższym od sygnalizowanego przed miesiącem.

Wskaźnik ufności w usługach kształtuje się na dodatnim poziomie po raz pierwszy od lipca 2011 r. i jest to poziom wyższy od notowanego w styczniu ostatnich dziewięciu lat. Dyrektorzy jednostek oceniają, że zarówno ogólna sytuacja gospodarcza, jak i popyt na usługi w ostatnich trzech miesiącach poprawiły się. Prognozy popytu są korzystne, po negatywnych przewidywaniach z grudnia ubiegłego roku.

Jak podaje GUS wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez firmy z sekcji przetwórstwo przemysłowe jest najwyższe od szesnastu lat - wynosi 82,4 proc. (78,7 proc. przed rokiem), jest też zbliżone do sygnalizowanego przez jednostki budowlane 81,7 proc. (73,9 proc. przed rokiem).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,47

  • Min

    2,52

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8520

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 690655

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane