PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Ograniczenie dostaw do Biedronki ciągnie w dół wyniki Atlanty

Autor: dlahandlu.pl 29 sierpnia 2016 21:55

Atlanta Poland zanotowała spadek przychodów w czwartym kwartale roku obrotowego 2015/2016 (od 1 kwietnia do 30 czerwca 2016 r.) oraz stratę operacyjną i netto, co było związane m.in. ze spadkiem cen surowców i ograniczenia dostaw do Jeronimo Martins Polska. Spółka spodziewa się też spadków sprzedaży w kolejnym kwartale.

Spółka w czwartym kwartale roku obrotowego 2015/2016 zrealizowała przychody ze sprzedaży w wysokości 43,8 mln zł, czyli o 19,9 proc. niższe w porównaniu z takim samym okresem 2015 roku.

W tym okresie wolumen sprzedaży spółki zwiększył się o 5,8 proc. z 5,2 tys. ton do 5,5 tys. ton.

W czwartym kwartale roku obrotowego 2015/2016 Atlanta Poland zrealizowała zysk brutto ze sprzedaży w wysokości 5,3 mln zł, czyli o 20 proc. niższy w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Wskaźnik marży brutto ze sprzedaży wyniósł 12,11% tj. ukształtował się na tym samym poziomie, co rok wcześniej (12,13%).

W omawianym okresie spółka poniosła stratę na działalności operacyjnej w wysokości 1,65 mln zł wobec zysku na poziomie 222 tys. zł w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Spółka poniosła też stratę netto w wysokości 1,39 mln zł wobec zysku netto w wysokości 86 tys. zł w analogicznym okresie 2015 r.

- Poniesienie przez Atlanta Poland straty netto w czwartym kwartale roku obrotowego 2015/2016 było efektem prawie 20-proc. spadku przychodów ze sprzedaży, który nastąpił w konsekwencji: znaczących spadków cen surowców, ograniczenia dostaw do Jeronimo Martins Polska oraz ograniczenia realizacji części zamówień na orzechy przetworzone w związku z prowadzoną inwestycją rozbudowy zakładu produkcyjnego Atlanta Poland w Gdańsku – informuje Atlanta Poland.

- Spadek cen surowców przełożył się na silną presję cenową ze strony klientów spółki, co przyczyniło się do obniżki cen części produktów a tym samym realizacji niższych przychodów ze sprzedaży. Jednocześnie wolumen sprzedaży został zwiększony o 5,8 proc. w porównaniu z IV kwartałem roku obrotowego 2014/2015 co spowodowało wzrost kosztów sprzedaży i dodatkowe, poza wynikającym ze zmniejszenia przychodów ze sprzedaży, obniżenie wyniku na działalności operacyjnej. Ponadto, dodatkowym czynnikiem obniżającym wynik operacyjny było utworzenie odpisów aktualizujących wartość zapasów w wysokości 0,3 mln zł - podano.

Na obniżenie przychodów ze sprzedaży w perspektywie, co najmniej I kwartału roku obrotowego 2016/2017 może wpłynąć ograniczenie współpracy z kluczowym odbiorcą z segmentu detalicznego oraz niższy poziom cen sprzedaży części produktów w porównaniu z poprzednim rokiem – informuje spółka.

- Na wyniki finansowe jakie spółka zrealizuje w kolejnych okresach, w tym wartość przychodów oraz poziom marży brutto ze sprzedaży, mogą wpłynąć również wahania kursów walutowych – ponad 90% zaopatrzenia realizowane jest za granicą, w tym ok. 80% - 90% przypada na transakcje w USD, pozostała część w Euro - podano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane