PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Organic Farmy Zdrowia z 3,3 proc. wzrostu LfL, 4 placówki zamknięte

Autor: www.dlahandlu.pl 12 sierpnia 2016 13:37

Organic Farmy Zdrowia z 3,3 proc. wzrostu LfL, 4 placówki zamknięte fot. Sławomir Chłoń

Pierwsze półrocze 2016 roku Grupa Organic Farma Zdrowia zakończyła sprzedażą w wysokości 47 mln złotych co oznacza 19,2% wzrostu do I półrocza 2015 roku.

Wzrost ten został osiągnięty w głównej mierze w spółce dystrybucyjnej Eko-Wital, która osiągnęła 22,8 mln zł sprzedaży i 51% wzrostu, przy 27,7 mln zł sprzedaży spółki Organic Farma Zdrowia i 2% wzroście (wzrost LFL wyniósł 3,3%). Niższa, od zwyczajowej, dynamika wzrostu sprzedaży spółki Organic Farma Zdrowia S.A., wynika głównie z faktu zamknięcia na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, czterech nierentownych sklepów oraz braku nowych otwarć w ostatnim okresie.
Wypracowany zysk EBITDA wyniósł 1,8 mln zł i był o 7% niższy od zeszłorocznego. W I półroczu Grupa zarobiła 325 tys. brutto pomimo istotnych inwestycji m.in. w delikatesy w Gliwicach, intensywny marketing i rozwój marek własnych (m.in. produkowanych w Belgii piw Mnich oraz wytwarzanych w Holandii serów).

Zysk netto spółki Organic Farma Zdrowia to 605 tys. zł (276 tys. zł w pierwszym półroczu 2015 r.)

- Powodami spadku rentowności był jednorazowy odpis w spółce Organic Farma Zdrowia S.A. w kwocie 88 tys. zł, związany z zamknięciem nierentownego sklepu w Trójmieście, znaczącym wzrostem wynagrodzeń pracowniczych, wzrostem kosztów czynszów ze względu na zwiększony o prawie 30 gr koszt zakupu Euro oraz lekkim zmniejszeniem marży ze względu na wyższe koszty zakupu towarów importowanych. Natomiast wyśmienity wynik spółki zależnej Eko-Wital został pomniejszony o rezerwę w kwocie 174 tys. złotych w związku z ogłoszeniem upadłości przez Marcpol S.A.- tłumaczy zarząd firmy.

W lipcu podpisana została przez spółkę umowa najmu pod pierwszy w Polsce sklep wielkopowierzchniowy oferujący żywność ekologiczną. Umowa dotyczy lokalu handlowego o
powierzchni 838 mkw., w planowanym centrum handlowym „Quick Park Konstancin” w Konstancinie.

Na poczatku lipca większościowym udziałowcem Organic Farma Zdrowia S.A. została spółka EcorNaturaSi S.p.A. z siedzibą w Weronie, która objeła 63,42% akcji. EcorNaturaSi to największy włoski dystrybutor i detalista żywności ekologicznej, działa od ponad 30 lat. Sprzedaje 6,5 tys. produktów do ponad ponad 1 tys. sklepów, w tym prowadzi sprzedaż detaliczną w 220 własnych supermarketach Bio we Włoszech. W ubiegłym roku obroty grupy wyniosły 330 mln euro, a zysk EBITDA wyniósł 45 mln Euro.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    18,99

  • Śr

    15,75

  • Min

    9,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane