PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Organizacje handlowe apelują o niepodpisywanie ustawy o cenach

Autor: pih 24 czerwca 2014 11:34

Organizacje handlowe apelują o niepodpisywanie ustawy o cenach

Organizacje reprezentujące handel i usługi w Polsce, zgromadzone w Radzie Konsultacyjnej przy Ministrze Gospodarki, 18 czerwca br. przekazały Prezydentowi RP pismo, z prośbą o niepodpisywanie Ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług z dnia 9 maja 2014 r.

Projekt tej ustawy nakłada na handlowców wysokie kary za nieodpowiednie informowanie o cenie towaru - w wysokości maksymalnie 20 000 zł przy jednorazowym naruszeniu, a przy trzech przypadkach w roku może to być 40 000 zł. - Wysokość nakładanych kar w żaden sposób nie koresponduje z poziomem szkodliwości, jaki stanowi błędne oznaczenie ceny, czego przyczyną jest z reguły błąd techniczny czy ludzki - często nie leżący nawet po stronie detalisty - komentuje Waldemar Nowakowski Prezes Polskiej Izby Handlu. Ważne aby ewentualne kary za tego rodzaju wykroczenia, ściśle korespondowały z jego realną szkodliwością i skalą jednostki która się go dopuściła - takie regulacje są niezbędne ponieważ projekt ustawy w obecnym kształcie tego nie gwarantuje - dodaje prezes PIH.

W obecnym stanie prawnym kary za takie uchybienia przewidywane przez kodeks wykroczeń to grzywna maksymalnie do 1500 zł, ustawa zakłada trzynastokrotne zwiększenie wysokości kary. Zwielokrotnienie przez tę ustawę wysokości kar za błędnie oznaczoną cenę nie przyczyni się w żaden sposób do zmniejszenia ilości zdarzeń związanych z błędnie przedstawioną ceną, ponieważ nie będzie miało żadnego wpływu na powody i częstotliwość ich występowania (błędy ludzkie, błędy systemu).

Dlatego też jako reprezentanci środowiska handlu detalicznego i usług w naszym kraju raz jeszcze apelujemy do Pana Prezydenta o zawetowanie Ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług z dnia 9 maja 2014 r jako wysoce szkodliwej dla polskiego handlu i miejsc pracy - dodaje Waldemar Nowakowski.

 

W imieniu Rady Konsultacyjnej ds. Handlu i Usług pod pismem podpisali się przedstawiciele:

Instytut Badania Rynku Konsumpcji i Koniunktur

Kongregacja Przemysłowo-Handlowa

Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości

Polska Federacja Producentów Żywności

Polska Izba Handlu

Polska Izba Paliw Płynnych

Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego

Stowarzyszenie Polska Wódka

Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy

Związek Rzemiosła Polskiego

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • gość 2014-06-24 16:22:17

  Zgadzam się. Inną rzeczą jest jednak fakt, że wszystkie pomyłki dziwnym trafem są w górę. Opieram się na własnym doświadczeniu.

 • obserwator 2014-06-24 15:10:20

  Tak wysoką karę za takie wykroczenie to tylko idioci mogli wymyślić. W Sejmie to głosowali nawet nie wiedząc o czym. Aby tylko zniszczyć małego handlowca bo duży obstawiony prawnikami ma te przepisy gdzieś.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,99

 • Śr

  6,14

 • Min

  4,66

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane