Organizacje handlowe apelują o wspiercie rozwój handlu na Szczycie Europejskim w Brukseli

Autor: POHiD, www.dlahandlu.pl 27 czerwca 2012 14:19

Organizacje handlowe zrzeszone w Radzie ds. Handlu Europy Środkowo - Wschodniej apelują do przywódców mających spotkać się na Szczycie Europejskim w Brukseli by wspierali rozwój handlu w krajach regionu.

Według branży:
- rozwój handlu powinien stać się jednym z priorytetów Unii Europejskiej
-  jednolity rynek musi zapewnić, że w Europie nie będzie stanowione prawo, które ogranicza rozwój handlu; przepisy wspólnotowe ani narodowe powinny być przygotowywane w sposób transparentny tak, aby rynek był oparty na zasadach otwartości i konkurencji
-  Europejski Plan Działania dla Handlu powinien stać się jednym z najważniejszych dokumentów w fazie wyprowadzania Europy z kryzysu
-  rozwój handlu, a przede wszystkim nowe inwestycje nie powinny być hamowane przez restrykcyjne przepisy lub praktyki administracyjne, takie jak tzw. testy przydatności ekonomicznej poprzedzające uzyskanie zgody na podjęcie inwestycji (zakazuje tego Dyrektywa Usługowa, która sama powinna zostać w pełni wdrożona w krajach regionu)
- swobodny przepływ towarów w obrębie UE musi być zagwarantowany
- handel zdalny, zwłaszcza e-handel, nie powinien być ograniczany ani też nie powinien on ograniczać dostępu konsumentów na obszarze całej wspólnoty.

Organizacje sektora handlu zrzeszone w Radzie ds. Handlu Europy Środkowo-Wschodniej deklarują swe pełne poparcie i współpracę na rzecz tych postulatów. Pragną w ten sposób wypełnić swą misję działania na rzecz dobra konsumentów, gospodarek narodowych rynku Unii Europejskiej.

Szczególny niepokój środowiska handlowego budzą akty prawne ograniczające rozwój nowoczesnych placówek handlowych np. na Węgrzech. Ponadto w Bułgarii i Czechach istnieje nie znajdujące uzasadnienia w europejskim prawie konkurencji pojęcie "znaczącej siły rynkowej", które przenika do ustawodawstwa, dyskryminując firmy sektora handlu. Niepokój budzą już uchwalone lub wchodzące w życie na Słowacji i na Węgrzech przepisy nakazujące utrzymanie arbitralnie wskazanych ilości produktów krajowych na półkach, co narusza zasady wspólnotowe swobodnego przepływu towarów w całej UE.

 Zwołany na 28 i 29 czerwca 2012 r. Szczyt Europejski poświęcony jest przyspieszeniu wzrostu gospodarki europejskiej i pogłębieniu procesu integracji europejskiej. Region Europy Środkowo-Wschodniej jest zainteresowany sukcesem tej sesji z uwagi na wzrost ekonomiczny i kontynuację europejskiej polityki spójności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    11,49

  • Śr

    7,06

  • Min

    3,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9920

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane