PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Organizacje handlowe z zupełnie nowym rozwiązaniem ws. niedziel

Autor: dlahandlu.pl 3 lipca 2017 10:35

Organizacje handlowe z zupełnie nowym rozwiązaniem ws. niedziel fot. shutterstock

30 czerwca br., polska branża handlowa reprezentowana przez Polską Radę Centrów Handlowych, Forum Polskiego Handlu, Polską Organizację Handlu i Dystrybucji, Polską Izbę Handlu, Konfederację Lewiatan oraz Krajową Radę Gastronomii i Cateringu, przedłożyła Minister Elżbiecie Rafalskiej wspólne stanowisko dotyczące projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Przedstawiciele branży handlowej są zgodni co do tego, że ograniczenie handlu w niedziele wpłynie negatywnie na polską gospodarkę i jej konkurencyjność, budżet państwa, miejsca pracy oraz handel detaliczny, gastronomię, usługi i logistykę.

Natomiast, w związku z chęcią wypracowania kompromisu zadeklarowaną przez Minister Elżbietę Rafalską, jak również Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, organizacje handlowe proponują nowe rozwiązanie, zapewniające pracownikom większą ilość wolnego czasu w niedziele, przy jednoczesnym utrzymaniu stabilności zatrudnienia w handlu i w branżach powiązanych.
Zdaniem organizacji, prezentowane dotychczas kompromisowe rozwiązania - czyli otwarcie sklepów w dwie niedziele w miesiącu lub od wczesnych godzin porannych do godziny 13.00 – w opinii branży nie przełożą się na większą ilość wolnego czasu dla pracowników w niedziele. Utrudnią natomiast życie konsumentom, uniemożliwią rodzinom zaspokajanie wspólnych potrzeb socjalnych poza domem oraz doprowadzą do dezorganizacji funkcjonowania handlu, gastronomii oraz szeregu usług powiązanych. Wszelkie obiekty handlowo-usługowe rozpoczynają działalność w późniejszych godzinach stąd propozycja zamknięcia o godzinie 13 sparaliżuje funkcjonowanie galerii handlowo-rozrywkowych.

- Doceniamy działania mające na celu wypracowanie kompromisu satysfakcjonującego wszystkie strony. Jednak w naszej opinii ograniczenie pracy do godziny 13 w każdą niedzielę takim kompromisem nie jest. Po pierwsze nie zabezpiecza pracowników, a wręcz wymusza konieczność pracy od wczesnych godzin porannych w każdą niedzielę. Po drugie, niedopasowanie godzin otwarcia poszczególnych placówek handlowych do preferencji klientów, w sposób nieuchronny przyczyni się do zwiększenia kosztów prowadzenia działalności handlowej, przy jednoczesnym zmniejszeniu obrotów sklepów czy punktów gastronomicznych, a w konsekwencji do utraty stabilności zatrudnienia – mówi Robert Krzak, Przewodniczący Zarządu Forum Polskiego Handlu.

- Jedyne tego typu ograniczenie, jakie funkcjonuje w Europie, to model angielski, natomiast firmy mają możliwość wyboru, w jakich godzinach otworzą swoje sklepy i najczęściej otwierane są od 11 do 17. Pamiętajmy, że to właśnie dopasowanie godzin otwarcia do preferencji klientów decyduje o powodzeniu danego formatu handlowego. Duże centra handlowe w jednym miejscu gromadzą hipermarket spożywczy, ale także sklepy z odzieżą, usługi kosmetyczne, kluby fitness, kina i restauracje. Dla większości tych firm ograniczenie możliwości funkcjonowania w niedzielę jedynie do godzin porannych, byłoby po prostu nieopłacalne – dodaje Radosław Knap, Dyrektor Generalny PRCH.

 • Niedziela - Urzędy otwart 2017-07-05 07:35:34

  Ci którzy tłumaczą się, że nie mają kiedy zrobić zakupów - jedyny dzień to Niedziele to chyba nie umieją się zorganizować - jeszcze jest Sobota. Jeżeli 6 dni nie pozwala na zrobienie zakupów to jak załatwiają sprawy urzędowe - skoro urzędy otwarte są 5 dni w tygodniu i to zazwyczaj do godz. 15.00 ( gdzie przed 15 nic się nie załatwi - bo większość szykuje się już do domu ) Chcecie handlu w Niedziele - zrobić wszystkie Urzędy otwarte w Niedziele - zobaczymy jaka prawda wyjdzie na jaw - za otwartymi Niedzielami są zazwyczaj ludzie którzy nie wiedzą co to znaczy pracować w Niedzielę , a Niedzielny spacer do marketu traktują jako rozrywkę dla dzieci. Są w Święta zamknięte marketu i gospodarka nie upadał , lecz zyskała. Kto ma kupić to kupi dzień wcześniej i znając Polaków to z dużym zapasem.

 • sklepikarz do 20lat 2017-07-04 09:13:09

  25 lat prowadzę sklep spożywczy i nie mam żadnego problemu ze świeżymi wędlinami i mięsem. Za odpowiednią opłatą mogę przekazać "nowoczesnemu handlowi" swoje doświadczenie know how.

  ps. Najważniejsze by zagraniczne sieci mogły nadal doić pracowników i klientów płacąc 0,01% podatku. Jesteśmy dla nich europejskim rajem. Poza tym kościół jest zawsze wyborem a sieć monopolem.

 • Piotrekwawa 2017-07-03 17:49:44

  E tam, najważniejsze by kler był syty. Co władze obchodzi bezrobocie czy praca weekendowa dla studentów.

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane