PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Organizacje mleczarskie: Sieci bezwzględnie wpisują się w politykę destabilizacji polskiego rynku mleka

Autor: dlahandlu.pl/PIM 4 września 2014 16:51

Organizacje branżowe zrzeszające rolników, producentów i przetwórców mleka krytycznie odnoszą się do działań sieci handlowych działających w Polsce. Uważają, że ich działania są próbą destabilizacji polskiego rolnictwa.

W piśmie czytamy, iż organizacje branżowe z wielkim zaniepokojeniem obserwują politykę kreowania i ustalania cen wyrobów mleczarskich, jakie stosują sieci handlowe w zakupie do sklepów Biedronka, Lidl, Kaufland, w stosunku do swoich partnerów - dostawców na terenie naszego kraju, po wprowadzeniu rosyjskiego embarga.
- Złożone przez Państwa propozycje bezwzględnego zredukowania cen produktów dostarczanych przez producentów do tych sieci obniża rentowność w zakładach produkcyjnych do poziomu poniżej kosztów wytworzenia produktu. Zważywszy na fakt, iż kolejna propozycja obniżki złożona została w obliczu politycznych decyzji Rosji o zamknięciu rynku, Państwa propozycje traktować należy, jako propozycję bezwzględnego wpisywania się w politykę destabilizacji polskiego i unijnego rynku mleka - piszą sygnatariusze pisma.
Zdaniem autorów listu, w sytuacji, kiedy tak wiele rządów i KE, w tym minister Marek Sawicki, zabiega o utrzymanie i stabilizację cen produktów, w tym mleka w skupie, działania sieci stanowią próbę destabilizacji polskiego rolnictwa.
Prowadzona przez zarządy sieci polityka w znaczący sposób przełoży się na obniżkę cen w rynku produktowym wyrobów mlecznych w całym kraju, a w końcowym efekcie znacznym spadkiem cen surowca, co z kolei spotka się z ogromnym niezadowoleniem ze strony tysięcy producentów mleka. Przy tak dużych kwotach kar za nadprodukcję poziom opłacalności produkcji mleka spada poniżej progu rentowności.
- Wzywamy o prowadzenie przyjaznej, przewidywalnej i partnerskiej współpracy z dostawcami w polityce ustalania cen zakupu produktów oraz stabilizowania rynku produktów rolnych i rynku mleka w trudnym okresie dla całej Unii Europejskiej - piszą przedstawiciele producentów i przetwórców mleka.
Pismo, podpisane przez Leszka Hądzlika, Prezydenta Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Wiktora Szmulewicza, Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, Agnieszkę Maliszewską, Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka oraz Waldemara Brosia, Prezesa Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, zostało skierowane do kierownictw sieci handlowych oraz do wiadomości Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • PK 2014-09-10 13:26:59

    Nie kupuję w ww. sklepach, więc rolnicy: śmiało, nie sprzedawajcie im wcale (najwyżej rozwodnią importowane;)).

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane