Osoba numer dwa w Tesco odchodzi w związku z aferą finansową. Możliwa sprzedaż części aktywów

www.portalspozywczy.pl 23 października 2014 10:26

Sir Richard Broadbent, druga po prezesie Dave'ie Lewisie najważniejsza osoba w centrali Tesco, poinformował o swoim odejściu z firmy. Broadbent od 2011 r. był w Tesco dyrektorem niewykonawczym, pełniącym jednocześnie funkcję przewodniczącego zarządu (Chairman of the Board).

Brytyjska sieć poinformowała dzisiaj o tym, że jej zysk w pierwszej połowie roku zawyżony został o 263 mln funtów. Pierwotnie mówiło się o zawyżeniu o 250 mln funtów. W I półroczu ogólna sprzedaż Tesco like-for-like wyniosła 34 mld funtów, co przy zmiennym kursie wymiany oznacza spadek o 4,4 proc. W Polsce sprzedaż porównywalna LfL z VAT spadła natomiast o 1 proc. (w I kw. - wzrost o 0,5 proc., w II kw. spadek o 2,4 proc.).

Od czasu, gdy Tesco po raz pierwszy poinformowało o nieprawidłowościach finansowych, zawieszonych zostało łącznie ośmiu wysokich przedstawicieli centrali firmy, w tym m.in. były prezes polskiego oddziału Tesco Kevin Grace.

Nieoficjalnie mówi się, że firma sprzeda część aktywów, by pomóc firmie odbić się od dna i wyrównać spadek sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Według informacji "The Telegraph" firma może wydzielić azjatycką część spółki, która osiąga najsłabsze wyniki, jeśli chodzi o sprzedaż. Spółka już zapowiedziała wstrzymanie wypłaty blisko miliona funtów odpraw byłym członkom zarządu.

W odpowiedzi na publikacje wyników akcje spółki na giełdzie spadły o 3 proc. Od początku roku spółka straciła 13 proc.

Tesco zmaga się w tej chwili z największym zdaniem analityków kryzysem w dziejach spółki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane