Osoby na umowach terminowych wstępują do związków zawodowych

Autor: gazeta.pl 1 marca 2016 10:58

Prawdopodobnie już w marcu rozpoczną się konsultacje nad projektem nowelizacji, która umożliwi osobom bez etatów wstępowanie do związków zawodowych i doprecyzuje sankcje za łamanie przez pracodawcę ustawy o związkach zawodowych. Ale pracownicy ochrony już zrzeszają się i walczą o swoje prawa - czytamy w gazeta.pl

Warszawska Organizacja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Firm Ochrony, Cateringu i Sprzątania doprowadziła do zrzeszenia się w niej 5 tys. zatrudnionych w firmach Impel, Juventus, Konsalnet, Solid, Ekotrade i Securitas.

Pracownicy nacisk na pracodawców wywierają poprzez klientów. - Firmy nie boją się utraty reputacji. To, co najbardziej je boli, to portfel. Dlatego organizujemy pikiety przed sklepami, które wynajmują ochroniarzy z naszych firm. Sklepy dzwonią wtedy do firm i mówią: "Słuchajcie, albo się dogadacie z tymi związkami, albo zmieniamy was na inną firmę". To działa - tłumaczy Michał Kulczycki, szef związku.

Dwa miliony osób w Polsce pracuje w oparciu o umowy cywilnoprawne. Z badań wynika, że aż 85 proc. z nich zostało zmuszonych przez pracodawcę do takiej formy zatrudnienia. W 2013 r. pracowało na śmieciówkach niemal 40 proc. absolwentów między 21. a 29. rokiem życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane