PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Oszuści podszywają się pod sprzedawców na Allegro

Autor: wyborcza.pl 30 września 2015 09:40

Od kilku dni sprzedawcy z Allegro dostają maile o rzekomej pomyłce w zamówieniu. Kliknięcie w zawarty w niej link i pobranie pliku może słono kosztować - pisze wyborcza.biz.

Mail o tytule "Pomyłka w otrzymanym zamówieniu" jest dość szczegółowy i bardzo wiarygodny. Przedsiębiorcy z Allegro dostają wiadomość, w której ich rzekomy klient skarży się na błąd przy transakcji - pieniądze wpłacił, ale otrzymał nie taki towar, jak chciał. I proponuje sprzedawcy, by ten zwrócił mu pieniądze lub wysłał w ciągu doby prawidłowy towar. I na dowód przesyła link do pliku z potwierdzeniem przelewu.

To właśnie tam zaczynają się pułapki. Link prowadzi do strony stworzonej przez oszustów, na której sprzedawca widzi, że pliku (z dowodem wpłaty) w programie Word nie da się otworzyć ze względu na stare oprogramowanie. Nieświadomy niczego sprzedawca ma jednak wyjście - może ściągnąć aktualizację (przez kliknięcie na stronie opcji "Napraw teraz") na swój komputer i ją zainstalować. To właśnie w tym momencie pada ofiarą zastawionej przez przestępców pułapki. Aktualizacja jest w rzeczywistości wirusem.

Wysłany wirus może wyciągnąć z komputera najróżniejsze dane oraz śledzić nasze poczynania w sieci - czyli na przykład podsłuchać dane logowania do banku. Gdy podejrzewamy, że nasz komputer został zainfekowany, trzeba odłączyć go od internetu i zrobić mu gruntowne badanie antywirusem, a najlepiej skasować wszystkie dane oraz system operacyjny i zainstalować go zupełnie od nowa.

Więcej na wyborcza.biz

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  13,99

 • Śr

  7,28

 • Min

  2,80

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane