P.A. Nova chce w 2018 r. zbudować galerie handlowe w Sosnowcu i Jaworznie

Autor: PAP 16 września 2017 19:29

P.A. Nova chce w 2018 roku zbudować dwie galerie handlowe w Sosnowcu i Jaworznie. Łącznie z prowadzonymi już inwestycjami spółka powiększy posiadaną powierzchnię handlową pod wynajem o 9 tys. metrów kwadratowych - poinformowała prezes P.A. Nova Ewa Bobkowska podczas konferencji prasowej.

"Inwestycję w Sosnowcu chcemy rozpocząć w marcu 2018 roku i zakończyć prace w ciągu czterech miesięcy. W przyszłym roku chcemy też wybudować galerię w Jaworznie, obok istniejącej już naszej galerii Galena" - powiedziała Bobkowska.

Galeria handlowa w Sosnowcu ma mieć 2 tys. m kw., a Jaworznie około 4 tys. m kw. powierzchni pod wynajem. Obie inwestycje zostaną zrealizowane na gruntach posiadanych przez P.A. Nova, obok istniejących już galerii. W przypadku Jaworzna spółka jest też na wstępnym etapie rozmów z potencjalnym partnerem na budowę hotelu na 80 miejsc.

Obecnie P.A. Nova ma 13 obiektów własnych pod wynajem o łącznej powierzchni najmu 115,8 tys. m kw., z tego 10 galerii i parków handlowych oraz trzy hale produkcyjno-montażowe. W pierwszej połowie 2017 roku średnio wynajęta powierzchnia najmu sięgała 111 tys. m kw. Przychody operacyjne wynajętych obiektów w pierwszych sześciu miesiącach tego roku wyniosły prawie 37 mln zł, a przychody operacyjne netto (po uwzględnieniu wydatków) 24,4 mln zł.

"Przekładając wyniki z pierwszego półrocza na drugie można założyć, że przychody operacyjne z wynajmu wzrosną nam rok do roku o 5 proc., a przychody operacyjne netto wyniosą 49 mln zł" - powiedział dyrektor ds. finansowych P.A. Nova Tomasz Janik.

P.A. Nova realizuje trzy nowe obiekty własne, w tym obiekty handlowe w Kłodzku o powierzchni najmu około 3 tys. m kw., a także budynki mieszkalne w Krośnie i Bad Staffelstein w Niemczech.

Prezes Bobkowska poinformowała, że do końca tego roku P.A. Nova może sprzedać jedną ze swych galerii handlowych w przypadku konieczności pozyskania dodatkowych środków na nowe inwestycje, ale żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

W formule generalnego wykonawstwa P.A. Nova realizuje obecnie 5 inwestycji, w tym sklep IKEA w Lublinie, centrum handlowe i dworzec autobusowy w Białymstoku, obiekt handlowy dla sieci Kaufland oraz miejską komendę straży pożarnej w Mysłowicach. Spółka przeprowadza też w tym roku za 10 mln zł modernizację jednego ze sklepów sieci Globus w Czechach i liczy na kolejne zlecenia od tego partnera w przyszłości.

Bank ziemi znajdujący się w posiadaniu P.A. Nova wynosił obecnie 16,4 hektary, a jego wartość księgowa sięga 32,7 mln zł.

W pierwszym półroczu 2017 roku P.A. Nova zwiększyła przychody ze sprzedaży do 105,5 mln zł (z 71,9 mln zł rok wcześniej), EBITDA spadła do 25,3 mln zł wobec 26,2 mln zł rok wcześniej, zysk operacyjny zmniejszył się do 24,3 mln zł z 25,2 mln zł rok wcześniej, a zysk netto wzrósł do 15,2 mln zł z 14,7 mln zł w pierwszym półroczu 2016 roku. Przedstawiciele spółki przypominają, że przed rokiem wyniki zostały zawyżone dzięki zaksięgowaniu 3,7 mln zł zysku netto ze sprzedaży hali produkcyjno-magazynowej w Wilkowicach

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,10

  • Śr

    2,96

  • Min

    2,26

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane