Panattoni ruszy jesienią z pierwszym projektem handlowym

Property News 29 sierpnia 2012 10:29

Wiosną spółka Panattoni rozpoczęła kilka nowych projektów, a w planach ma dalsze rozbudowy istniejących parków logistycznych w oparciu o inwestycje typu BTS. Deweloper ma podpisane już umowy najmu z takimi klientami jak Pilkington i Lear. - Mamy wiele nowych miejsc, a jesienią rozpoczniemy pierwszy projekt handlowy - zdradza Robert Dobrzycki, partner zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią w Panattoni Europe. W ramach pierwszej inwestycji handlowej Panattoni wybuduje w Rzeszowie obiekt o powierzchni 13 tys. mkw. w sąsiedztwie istniejącego hipermarketu Auchan oraz marketu sieci Leroy Merlin.

Jak podkreśla szef Panattoni parki w Mysłowicach, Łodzi i Wrocławiu wciąż się rozwijają. - Wszystkie zmiany rozpoczęły się w tym roku. Porównując obecną sytuację z tą sprzed roku, w pierwszym półroczu realizowaliśmy dwukrotnie więcej powierzchni niż w roku ubiegłym, bo aż 240 tys. mkw., co wg raportu Jones Lang LaSalle sytuuje nas na pozycji najaktywniejszego gracza rynkowego - podkreśla Robert Dobrzycki.

- W Polsce, kraju o populacji liczącej około 40 mln osób, jest około 7 mln mkw. powierzchni magazynowej. Kalifornia ma około połowę tej liczby ludności i dwadzieścia razy więcej powierzchni magazynowej. Oznacza to, że rynek w Polsce jest wciąż bardzo mały i będzie rosnąć bez względu na bariery - mówi Dobrzycki. Jego zdaniem jedną z nich jest w dalszym ciągu infrastruktura, choć oczywiście w ostatnim czasie dokonywane są olbrzymie zmiany.

- Jednocześnie doświadczamy spowolnienia w całej Europie i różne sektory wprowadzają oszczędności, co jest szansą na rozwój rodzimego rynku. A to dlatego, że wiele firm przenosi się z Zachodniej do Środkowej Europy i jest to nadal głównym motorem rozwoju przemysłowego w Polsce. Po drugie, zmiany w infrastrukturze zmieniają krajobraz Polski i sprawiają, że miasta wydają się być teraz blisko siebie. Oznacza to, że nie trzeba mieć obiektów w każdym mieście, ale można wszystko scentralizować. W wielu mniejszych miastach nie ma magazynów klasy "A", na przykład nie ma ich w Bydgoszczy, ale teraz Stryków będzie w stanie obsługiwać Bydgoszcz, a nawet Gdańsk. W wyniku rozbudowy infrastruktury, zobaczymy więcej scentralizowanych magazynów budowanych na zasadzie projektów BTS - uważa Robert Dobrzycki.

W jego opinii pomimo dobrych wyników spada dostępność powierzchni na rynku, co więcej daje się odczuć pogorszenie klimatu inwestycyjnego oraz zwiększoną ostrożność w planowaniu nowych przedsięwzięć wśród najemców, co stawia końcówkę roku pod znakiem zapytanie w kwestii aktywności popytowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,33

  • Min

    0,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9044
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane