Papież: Niepohamowany kapitalizm pogłębił nierówności na świecie

Autor: PAP 12 kwietnia 2018 12:37

Papież: Niepohamowany kapitalizm pogłębił nierówności na świecie Papież Franciszek, fot. Shutterstock.com

"Niepohamowany kapitalizm ostatnich dekad dalej pogłębił przepaść między najbogatszymi i najbiedniejszymi, tworząc nowe ubóstwo i zniewolenie" - napisał papież Franciszek we wstępie do książki "Władza i pieniądze - sprawiedliwość społeczna według Bergoglio".

Autorem książki, zbioru papieskich wystąpień jest włoski dziennikarz Michele Zanzucchi. Wstęp papieża opublikował dziennik "L'Osservatore Romano" w wydaniu środowo-czwartkowym.

Franciszek podkreślił we wprowadzeniu, że ekonomia zajmuje ważne miejsce w refleksji Kościoła. "Od pierwszych tygodni pontyfikatu podejmowałem kwestie dotyczące ubóstwa i bogactwa, sprawiedliwości i niesprawiedliwości, zdrowych i zepsutych finansów" - dodał.

"Gdy dzisiaj popatrzymy na ekonomię i globalne rynki, to, co z nich się wyłania, to dwuznaczność. Z jednej strony gospodarka tak jak nigdy wcześniej dała miliardom ludzi szanse na dobrobyt, prawa, lepsze zdrowie. Jednocześnie gospodarka i rynki odegrały rolę w wyzysku wspólnych zasobów, wzroście nierówności i pogorszeniu się stanu planety" - zauważył papież.

"Nasz świat - przyznał - zdolny jest do najlepszego i do najgorszego. Zawsze tak było, ale dzisiaj środki techniczne i finansowe podniosły możliwości dobra i zła".

"Podczas gdy w pewnych rejonach planety ludzie pławią się w bogactwie, w innych nie mają minimum na przeżycie" - stwierdził Franciszek. Zaznaczył, że podczas zagranicznych podróży mógł zobaczyć więcej takich kontrastów niż miał okazję w swej ojczystej Argentynie.

"Widziałem paradoks zglobalizowanej gospodarki, która mogłaby zapewnić żywność, opiekę i dach nad głową wszystkim mieszkańcom naszego wspólnego domu, ale która - jak wskazują niektóre niepokojące statystyki - w rękach nielicznych osób koncentruje takie samo bogactwo, do jakiego dostęp ma połowa światowej ludności" - zauważył.

Zdaniem papieża "instytucje finansowe i międzynarodowe koncerny osiągają takie rozmiary, że wpływają na lokalną gospodarkę, przyczyniając się do tego, że państwa mają coraz więcej trudności w działaniach na rzecz dobra ludności".

Franciszek ocenił, że "brak uregulowań i odpowiednich kontroli sprzyja rozwojowi kapitału spekulacyjnego, który nie jest zainteresowany inwestycjami przynoszącymi korzyści w dalekiej perspektywie, ale dąży do natychmiastowego zysku".

"Najpierw jako zwykły chrześcijanin, potem jako kapłan i papież uważam, że kwestie społeczne i ekonomiczne nie mogą być oderwane od orędzia Ewangelii" - wyjaśnił papież.

Dlatego - jak napisał - podobnie jak jego poprzednicy stara się wysłuchać pracowników i przedsiębiorców, polityków i ludzi ubogich, odrzuconych i cierpiących.

 • PK 2018-04-16 10:23:03

  Niech błogosławiony będzie Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, że dał nam rozum, który pozwala ocenić, że koncerny nie osiągnęłyby takich rozmiarów, gdyby nie błędne idee, w których czcią otacza się rozbuchane państwo, zatruty owoc bezbożnych rewolucji. Niestety papież w sprawach tych błądzi, co potrafimy emiprycznie i nie potrzebujemy żadnych "nowych rozwiązań" - wiemy, że da się prowadzić nieskrępowany, wolny rynek w społeczeństwie opartym na wartościach, chrześcijańskim, w którym każdy korzysta z owoców pracy jednostek i ciał pośredniczących.

 • katolik 2018-04-14 04:27:30

  powinni mu zmienić białą szatę na jego ulubiony kolor - czerwień, krwistą, bo jucha ludzkości popłynie rzekami jeśli socjalizm powróci

 • bergolioza 2018-04-13 01:52:04

  towarzysz BERGOGLIO ma tylko jedną nierówną nierówność - to nierówność pod DEKLEM !!!

  SYLLABUS ERRORUM - PIUSA IX obowiązuje każdego katolika, widocznie nie tego z sekty SWII

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,36

 • Śr

  3,76

 • Min

  2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane