Parlament zajmie się niezdrowym jedzeniem w szkołach

Autor: Rzeczpospolita 9 września 2014 09:06

Jutro parlament ma się zająć przygotowanym przez PSL projektem nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności. Proponowane zmiany mają na celu ograniczenie produktów żywnościowych sprzedawanych na terenach szkół. Projekt nowelizacji od samego początku budzi kontrowersje. Liczne uwagi zgłaszają do niego zwłaszcza producenci żywności - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Zgodnie z propozycją PSL, ma zostać wprowadzony zakaz sprzedaży żywności, w której zawartość cukru lub soli przekracza określony poziom. Taki zakaz spowoduje, że ze szkolnych sklepików znikną słodycze, w których zawartość tzw. cukrów dodanych przekracza poziom 10 g w 100 g produktu. Nie wolno byłoby też sprzedawać produktów mlecznych, w których cukrów jest więcej niż 15 g na 100 g. Według Marka Przeździaka, szefa Stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych Polbisco, takie rozwiązanie dyskryminuje branżę. Jego zdaniem, szkodliwość cukru wcale nie zależy od kategorii produktów, w których występuje.
Andrzej Gantner, dyrektor generalny PFPŻ podkreśla z kolei, że projekt nowelizacji ustawy przewiduje zakaz sprzedaży na terenie szkolnym fast foodów, podczas gdy nie istnieje żadna ustawowa definicja tego typu żywności. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" narzeka też, że zakres obowiązywania projektu ustawy jest na tyle szeroki, że gdy zmiany wejdą w życie, obejmą również kolegia nauczycielskie, w których kształcą się osoby dorosłe. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • julkakulka 2014-09-10 12:08:15

    Cukier, cukrem ale najgorsza jest "chemia", dodawana do produktów. To ją w pierwszej kolejności powinni wykluczyć.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane