Paweł Musiał wszedł do rady nadzorczej rosyjskiego X5 Retail

www.portalspozywczy.pl 9 września 2013 14:38

Jak dowiedział się serwis portalspozywczy.pl akcjonariusze rosyjskiej Grupy X5 Retail wybrali do rady nadzorczej byłego wiceprezesa tej firmy Pawła Musiała. Musiał zarządza obecnie siecią supermarketów Profi Rom Food w Rumunii.

Po prawie pięciu latach nieobecności Paweł Musiał "wraca" do Rosji. Akcjonariusze drugiego co do wielkości rosyjskiego detalisty, Grupy X5 Retail powołali Musiała do Rady Nadzorczej firmy.

- Moim głównym zadaniem będzie pomoc Grupie X5 w odzyskaniu pozycji lidera na rosyjskim rynku detalicznym. Będę wspierał zarząd firmy swoją wiedzą i doświadczeniem, które zdobyłem nie tylko na rynku rosyjskim, ale także w Polsce, Ukrainie, czy Rumunii - mówi serwisowi portalspozywczy.pl, Paweł Musiał.
- Jednocześnie moim priorytetem pozostaje sieć Profi w Rumunii. Jestem pewien, że współpraca z X5 nie będzie kolidować z zarządzaniem i realizacją ambitnych planów rozwoju sieci Profi na rumuńskim rynku - dodaje Musiał.
Zdaniem Pawła Musiała rosyjski rynek handlowy ma ogromny potencjał rozwoju nie tylko ze względu na liczbę potencjalnych konsumentów, ale także obszar, na którym sieci mogą się rozwijać. To oznacza doskonałe warunki rozwoju dla sieci należących do Grupy X5.
- Potencjał rozwoju małego konceptu dyskontów pod szyldem Pyaterochka jest niemal nieograniczony, świetne perspektywy mają supermarkety Perekrestok. Niewykorzystany potencjał mają hipermarkety Karusel, obecnie rynek największych sklepów zdominowany został m.in. w Moskwie i Petersburgu przez francuski Auchan rosyjką siec OKey. Potencjał tych sieci będę starał się uwolnić współpracując z pozostałymi członkami RN. Moim zdaniem są one w stanie efektywnie konkurować z największymi rywalami, sklepami sieci Auchan, Magnit, czy Dixy - tłumaczy Paweł Musiał.
Przypomnijmy, że ciągu ostatnich lat Grupa X5 Retail straciła pozycję lidera w Rosji na rzecz sieci Magnit. Jednocześnie wzrosty sprzedaży generowane przez spółkę były słabsze od wyników konkurencji. W 2012 r. przychody rosyjskiego detalisty wzrosły o 2,2 proc. do prawie 15,8 mld USD.
Grupa X5 jest jednym z największych koncernów handlowych w Rosji. Dystrybutor rozwija sieci w czterech formatach: soft dyskonty Pyaterochka (3,22 tys. sklepów), supermarkety Perekrestok (370 sklepów), 134 sklepy convenience pod szyldami Perekrestok Express i Kopeyka, a także także 79 hipermarketów Karusel. W sumie operator zarządza siecią ponad 3,8 tys. sklepów.
W ciągu ostatnich pięciu lat, od rozstania z Grupą X5 Retail Paweł Musiał szefował ukraińskiej sieci handlowej Eko Market, a obecnie zarządza siecią 170 supermarketów Profi w Rumunii. Spółka dystrybucyjna Profi Rom Food należy do polskiego funduszu inwestycyjnego Enterprise Investors.
W lipcu do Rady Nadzorczej firmy zostali wybrani także Aleksander Malis (prezes Euroset) i Igor Shekhterman (firma konsultingowa Rosexpert).

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,99

  • Śr

    6,74

  • Min

    5,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane