PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PayPal, SkyCash, MobilNET - Polacy znają te systemy płatności, ale rzadko z nich korzystają

Autor: pr 30 września 2015 14:08

Pod względem oceny nowoczesności, spośród innych znanych na polskim rynku metod bezgotówkowego płacenia to płatności zbliżeniowe są najczęściej wymieniane są jako nowoczesne (jest tak zdaniem 41 proc. badanych). Następne w kolejności są płatności poprzez urządzenia mobilne (36 proc.), a po nich karta płatnicza i przelew internetowy (po 35 proc. w obu przypadkach) - wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy SIA.

To, że dany sposób płatności jest uznawany za nowoczesny nie zawsze przekłada się na jego znajomość i częstotliwość używania. Badanie uwydatniło ten kontrast w przypadku takich systemów płatności jak PayPal, SkyCash, MobilNET (o ile 75% badanych je zna, o tyle zaledwie 14% z nich korzysta) lub płatności poprzez telefon komórkowy z wykorzystaniem technologii NFC (74% respondentów zna ten sposób, ale korzysta z niego tylko 4%).

Odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku płatności zbliżeniowych i kart kredytowych: wyniki badania wskazują na wyraźną zależność między znajomością tych dwóch sposobów płatności, a korzystaniem z nich na co dzień - 96% respondentów słyszało o płatnościach bezdotykowych i kartach kredytowych, a 82% z nich płaci właśnie w ten sposób, co oznacza wzrost o 9 p.p. w zakresie korzystania wobec wyników zeszłorocznych.

Najbardziej cenioną przez Polaków cechą płatności elektronicznych jest szybkość i oszczędność czasu (55% uczestników badania), a korzystanie z nich kojarzone jest z brakiem konieczności noszenia przy sobie gotówki (takie skojarzenie miało 20% badanych). Ważnym aspektem płatności bezgotówkowych jest wygoda, na co uwagę zwróciła ponad 1/3 respondentów (35%).
W odniesieniu do bezgotówkowego płacenia za niedrogie zakupy, że prawie 40% badanych spotkało się z odmową przyjęcia płatności kartą, gdy kwota na rachunku za zakupy była niska.

Pod względem bezpieczeństwa różne sposoby płatności ocenione zostały niemal podobnie, np. płatności dokonywane z telefonu komórkowego (gdzie wymagany jest kod autoryzacyjny) czy też płatności zbliżeniowe/kartą kredytową. Na postawione respondentom pytanie, czy znają kogoś, kto padł ofiarą oszustwa związanego z e-płatnością: “tak” odpowiedziało 15%, przy czym zdaniem 24% to poszkodowana osoba, przez swoją lekkomyślność lub zaniedbanie, znalazła się w takiej sytuacji.

 45% osób biorących udział w badaniu przyznało, że coraz mniej interesuje się nowościami w dziedzinie sposobów płatności. Promowanie kolejnych form płacenia bezgotówkowego będzie napotykało na coraz większe trudności wynikające z dużej konkurencji. W przypadku nowych graczy na rynku znajomość nowoczesnych sposobów płatności nie przekłada się na akceptację ich oferty przez klienta: jeśli z propozycją otwarcia rachunku bankowego wyszłaby instytucją niezwiązaną z bankowością, oferta ta przyciągnęłaby jedynie 17% badanych, podczas gdy dla 38% - nie byłaby ani atrakcyjna, ani nieatrakcyjna.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • karina 2015-10-03 23:57:14

    płatności mobilne są mega potrzebne, a płacenie telefonem coraz bardziej popularne i bezpieczne. na poradniku inwestowania opisali płacenie telefonem dzięki technologii HCE. nie ma się czego bać.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8423

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 648989

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane