PE nie zgodził się na krajowe zakazy GMO. Polsce grozi utrata konkurencyjności i skarga KE

Autor: dlahandlu.pl 30 października 2015 09:55

Parlament Europejski odrzucił projekt Komisji Europejskiej, który pozwalałby na ograniczanie lub zakaz stosowania GMO na poziomie krajów członkowskich. Jednak w 2017 roku w Polsce ma wejść w życie zakaz stosowania pasz genetycznie zmodyfikowanych. Nowy rząd powinien doprowadzić do jego zablokowania lub przesunięcia w czasie.

Wejście w życie tej regulacji w obecnym stanem prawa europejskiego po pierwsze ograniczyłoby konkurencyjność polskich producentów wobec innych państw UE, a po drugie naraziło Polskę na postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu - alarmuje ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Zieliński dodaje, że - zgodnie z obecnym stanem prawnym Komisja Europejska po ocenie danych naukowych zezwala na wprowadzenie danego GMO na rynek bądź tego zakazuje.

Komisja Europejska zaproponowała zmianę, która umożliwiłaby państwom członkowskim wprowadzenie ograniczeń lub zakazów stosowania genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy na swoim terytorium - twierdzi ekspert.

Niestety ta modyfikacja i tak nie spowodowałaby wykluczenia genetycznie modyfikowanej żywności z naszego kraju. Dlaczego? Ponieważ, jak informuje Zieliński - państwa członkowskie nie mogą wykluczać produktów legalnie dopuszczonych do obrotu chociażby w państwach sąsiedzkich. Zakaz dotknąłby więc polskich producentów, ale w praktyce pozwalałby na import z Czech lub Słowacji.

Wspomniana wyżej propozycja Komisji Europejskiej została w tę środę odrzucona przez PE. - Wynik głosowania Parlamentu Europejskiego rozpatrywać trzeba w kontekście polskiego zakazu stosowania pasz z GMO w żywieniu zwierząt, który ma wejść w życie od 1 stycznia 2017 r. - twierdzi ekspert. Co to oznacza?

- Nowy polski rząd stanie przed zadaniem rozbrojenia „bomby” w ustawie o paszach lub co najmniej kolejnego przestawienia jej „zapalnika zegarowego”. Wejście w życie polskiego zakazu stosowania GMO w żywieniu zwierząt w obecnym stanie prawnym, poza negatywnymi konsekwencjami dla sektora rolnictwa i konsumenta, prawdopodobnie będzie skutkowało ponownym wniesieniem skargi przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,10

  • Śr

    5,83

  • Min

    3,94

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8529

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane