PE zawetował rozporządzenie uznające napoje energetyczne za "poprawiające koncentrację"

Autor: PE 8 lipca 2016 09:09

Parlament Europejski zawetował proponowane przez Komisję Europejską przepisy, które legalizowałyby prezentowanie napojów energetycznych zawierających kofeinę, jako wzmacniających koncentrację i uwagę. Zdaniem posłów taka informacja de facto promuje spożycie napojów o wysokiej zawartości cukru wśród młodzieży, która stanowi największą grupę konsumentów napojów energetycznych.

- Z danych statystycznych wiemy, że wielu młodych ludzi, a nawet dzieci piją dużo napojów energetycznych - powiedziała sprawozdawczyni Christel Schaldemose (S&D, DK) - Nie chodzi tu tylko o kofeinę, ale także o to, że napoje energetyczne zawierają zbyt dużo cukru. I dlatego nie wydaje mi się, że tego rodzaje napoje powinny być opatrzone oświadczeniami zdrowotnych.

- Nie zamierzamy mówić dorosłym, że nie powinni pić kawy lub napojów energetycznych. Po prostu nie chcemy [pomagać producentom] w zarabianiu dużych pieniędzy na oświadczeniach zdrowotnych, które naszym zdaniem nie powinny mieć zastosowania do dzieci - dodała. 

W rezolucji posłowie zwracają uwagę na sprzeczność wynikającą z faktu, że sama Komisja w projekcie rozporządzenia przyznaje, iż informacje, wedle których kofeina pomaga zwiększyć uwagę i poprawia koncentrację, nie powinny być propagowane w przypadku żywności skierowanej do dzieci i młodzieży.  

Puszka napoju energetycznego o pojemności 250 ml może zawierać do 27 g cukru i 80 mg kofeiny. Tymczasem, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, dorośli i dzieci powinny czerpać nie więcej niż 10% dziennej energii ze spożywanych cukrów prostych, a organicznie tej proporcji do 5% (około 25 g cukru na dzień) przyniosłoby dodatkowe korzyści dla zdrowia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,98

  • Śr

    7,70

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane