PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Pełnomocnik SAR: Długie terminy płatności to rak polskiej gospodarki

Autor: wirtualnemedia.pl 27 lipca 2015 12:17

Wymuszanie długich terminów płatności jest nie tylko niezgodne z prawem jest po prostu biznesowo nie fair - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Paweł Tyszkiewicz, pełnomocnik zarządu Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR.

Długie terminy płatności i przeterminowane faktury to rak polskiej gospodarki. To działania niezgodne z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu. Polska jest na szarym końcu w europejskich rankingach zaległości płatniczych, a wydłużone terminy płatności, które gwarantują sobie silniejsze podmioty, są tego zjawiska ważnym powodem.

Ostatni globalny kryzys finansowy i pogarszające się warunki do prowadzenia biznesu doprowadziły do tego, że praktyki wymuszania długich terminów płatności przez dużych graczy stały się nagminne. Nie ma żadnego powodu, aby mała czy średnia firma kredytowała globalne przedsiębiorstwa, a poniekąd również gospodarki krajowe. Skala tego zjawiska doprowadziła Parlament Europejski oraz polskich ustawodawców do przygotowania dyrektyw i ustaw, takich jak Ustawa z 8 marca 2013 roku o terminach zapłaty w transakcjach handlowych,  które otoczyły ochroną szczególnie MŚP. Mamy nadzieję, że konsekwentne ujawnianie takich praktyk, a w ostateczności uciekanie się do pozwów sądowych, je ograniczy.

W całej gospodarce 61proc. małych i średnich przedsiębiorstw boryka się z zatorami płatniczymi - mówi w rozmowie z wirtualnemedia.pl Paweł Tyszkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    19,20

  • Śr

    11,63

  • Min

    9,07

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane