Pensja minimalna w 2018 r. Podwyżka o 80 zł czy o 220 zł?

Autor: PAP 11 września 2017 19:56

We wtorek rząd zajmie się stawką minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. Proponowane stawki różnią się dość znacznie. Od 2080 zł nawet do 2220 zł - takie propozycje podniesienia minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. rozpatrywać będzie rząd. 

W czerwcu rząd zaproponował podniesienie minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. do 2080 zł - czyli o 80 zł, a minimalnej stawki godzinowej z 13 do 13,50 zł. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponowało w czasie konsultacji społecznych, aby minimalne wynagrodzenie wynosiło 2100 zł. Związkowcy z OPZZ i FZZ chcieli, by było to ok. 2220 zł. Z kolei pracodawcy w Radzie Dialogu Społecznego proponowali, by płaca minimalna wzrosła jedynie o ustawowy wskaźnik - do 2050 zł.  Podniesienie minimalnej pensji do 2100 zł to 164,2 mln zł z budżetu,

Według MRPiPS projekt rozporządzenia ws. podniesienia minimalnego wynagrodzenia jest umiarkowaną propozycją. Szefowa resortu Elżbieta Rafalska zwróciła uwagę, że ministerstwo przygotowując przepisy w tej sprawie, wzięło pod uwagę dobrą sytuację gospodarczą w kraju.

MRPiPS szacuje, że podwyższenie wysokości minimalnego wynagrodzenia do kwoty 2100 zł spowoduje wzrost wydatków budżetu państwa w 2018 r. o około 164,2 mln zł w skali roku. Według GUS, liczba pracowników otrzymujących wynagrodzenie w wysokości obowiązującej w 2017 r. płacy minimalnej wynosi ok. 1,4 mln.

Ministrowie omówią także projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, zgodnie z którym fiskus będzie mógł udzielać kontrahentom podatników niektórych informacji o nich i nie będzie to naruszeniem tajemnicy skarbowej.

Zgodnie z projektem dowodami w postępowaniu podatkowym mogą być dokumenty zgromadzone w ramach działalności analitycznej Krajowej Administracji Skarbowej. Zmiana ta ma wyeliminować - czytamy w uzasadnieniu - wątpliwości i możliwość negowania przez podatników wykorzystania przez organy skarbowe dokumentów zgromadzonych w ramach czynności analitycznych.

Przygotowane przez resort finansów zmiany umożliwiają też udzielenie kontrahentowi - na jego wniosek - niektórych informacji o podatniku. Informacje te nie będą objęte tajemnicą skarbową. Chodzi o informacje o niezłożeniu przez podatnika deklaracji podatkowej; nieujęciu w niej istotnych informacji, niedokonaniu zapłaty podatku. Udzielenie tego typu informacji będzie wymagało zaświadczenia wydawanego po zapłaceniu opłaty skarbowej w wysokości 17 zł.

Projekt reguluje tryb udzielania tego typu informacji. W uzasadnieniu do projektu napisano, że o stosowne zaświadczenie będzie się mógł starać każdy, kto jest kontrahentem podatnika prowadzącego działalność gospodarczą i spełnia określone warunki. Wydanie zaświadczenia ma podlegać opłacie skarbowej w wysokości 17 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 703894

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane