Petru krytykuje podatek od hipermarketów i banków

Autor: PAP 11 października 2015 21:14

Petru skrytykował m.in. propozycję wprowadzenia specjalnego podatku dla hipermarketów. "Osoby, które robią tam zakupy zapłacą po prostu więcej za kupowane towary. Podwyżki te nie będą dotyczyły ani pana prezesa Kaczyńskiego, ani pani prezes Beaty Szydło" - mówił.

"Jak ktoś nakłada na kogoś podatki - bez względu na to, czy to jest na rachunki bankowe, czy to jest na hipermarkety, płacą zwykle za to osoby najbiedniejsze" - dodał. Np. w przypadku opodatkowania banków - według szefa Nowoczesnej - będą to "emeryci, którzy nie mają kont internetowych w bankach". "Dziwię się, że PiS uderza w ten elektorat" - dodał.

Zdaniem przewodniczącego Nowoczesnej negatywne skutki przyniosą również planowane przez PiS zmiany w podatku VAT. Politycy największej partii opozycyjnej chcą - według niego - "utrudnić życie polskim przedsiębiorcom". "Dzisiaj przedsiębiorcy w Polsce mogą płacić podatki raz na kwartał. PiS chce, żeby płacili raz na miesiąc. A może raz na dwa tygodnie? To wtedy łatwiej byłoby wszystkich kontrolować" - mówił.

Jak dodał Petru, najważniejsze w przepisach podatkowych jest to, żeby były "jasne i proste", czego nie da się - jego zdaniem - powiedzieć o tych, które proponuje PiS. "Są dwie przyczyny, dla których VAT dzisiaj wypływa na bok i nie wpływa do budżetu. Pierwsza jest taka, że na wiele produktów są różne stawki VAT na produkty bardzo podobne. Szafa z deseczką to jest 23, a szafa bez deseczki 8 proc. VAT-u - albo odwrotnie, ja sam już nawet nie pamiętam. Tort ma inny poziom VAT-u niż ciastko, a przypomnę, że sedes z montażem ma 8 proc. VAT-u, a sedes bez montażu 23" - wyliczał. "To powoduje różne kombinacje na VAT-cie i to powoduje też, że część dochodów z VAT-u do Polski nie wpływa" - ocenił.

Według przewodniczącego Nowoczesnej drugą przyczyną nieszczelności systemu podatku VAT jest "problem z tzw. słupami". "Firmy wystawiają faktury VAT na słupa, który potem zamyka działalność i tego VAT-u nie oddaje" - wyjaśnił. Jak jednak zapewnił, "na świecie od dawna zdefiniowano, co trzeba zrobić, żeby tego typu problem nie miał miejsca". "Trzeba ten VAT odprowadzać do centralnego urzędu skarbowego, a do tego potrzebna jest centralna baza podatkowa i system informatyczny. To, co spowoduje, że w Polsce będzie uszczelniony system, to jest prostota - czyli jedna stawka podatkowa 16 proc. PIT, VAT i CIT, żeby nie było kombinowania między stawkami, i centralny rejestr" - mówił. Jak dodał, bardzo ważna jest również walka z rajami podatkowymi na poziomie Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Fazi 2015-10-12 15:37:32

    To mam rozumieć że zdrowa gospodarka kapitalistyczna w pl ma się opierać na Kowalski płać podatki a market transfer do raju? Mam nową nazwę na nasz ustrój: KORPOCJALIZM

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane