PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Petru: zakaz handlu w niedzielę zniszczy miejsca pracy, zwłaszcza we wschodniej Polsce

Autor: PAP 23 września 2017 16:48

Szef Nowoczesnej Ryszard Petru przestrzegał w sobotę w Rzeszowie, że wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę będzie oznaczało niszczenie miejsc pracy, zwłaszcza we wschodniej Polsce, gdzie przy granicy zakupy robią Ukraińcy i Białorusini.

Obywatelski projekt wprowadzający ograniczenia w handlu w niedzielę trafił do Sejmu jesienią zeszłego roku. Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność", zakłada ograniczenie handlu w niedzielę w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami. Miałyby one dotyczyć m.in. niedziel przedświątecznych, a także np. stacji benzynowych (z pewnymi obostrzeniami), sklepików z pamiątkami.

Minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska mówiła pod koniec czerwca, że rozsądną propozycją jest "etapowanie" ograniczania handlu w niedziele i wprowadzenie dwóch niedziel wolnych od handlu w miesiącu. "Ale dzisiaj są to decyzje leżące po stronie parlamentu i tempo prac też zależy od pracy komisji polityki społecznej, która proceduje ten projekt" - powiedziała. Pytana, czy do końca roku parlament upora się z tą regulacją i wejdzie ona w życie, odpowiedziała, że "to jest realne". "Chciałabym, żeby projekt ustawy był wcześniej przyjęty niż do końca grudnia, żeby było odpowiednio wystarczające vacatio legis. Myślę, że możliwe byłoby zamknięcie tych prac do końca października i realne jest ciągle wejście ustawy od 1 stycznia 2018 r. w życie w kształcie, w którym przyjmie ją parlament" - powiedziała.

Głos w tej sprawie Petru zabrał na sobotniej konferencji prasowej w Rzeszowie. Polityk przypomniał, że w weekendy zakupy w regionach przygranicznych robią głównie Ukraińcy i Białorusini, dając tym samym Polakom miejsca pracy i dochody.

"Ci, którzy w Sejmie w najbliższym czasie będą decydować o zakazie handlu w niedzielę, tak naprawdę niszczą miejsca pracy w tej części Polski, która nie jest najbogatsza, która potrzebuje rozwoju, potrzebuje wsparcia, a nie realizacji chorej ideologii, w konsekwencji czego, mniej będzie miejsc pracy i wynagrodzenia będą niższe" - mówił lider Nowoczesnej.

Według Petru w Polsce 30 proc. handlu odbywa się właśnie w weekendy. "Dla takich miast, jak Przemyśl czy Białystok, jest to znacznie więcej, w ogóle dla ściany wschodniej jest to więcej" - wskazywał.

Politycy Nowoczesnej rozmawiali w piątek i sobotę w Rzeszowie na temat programu ugrupowania dla Polski Wschodniej. W spotkaniu udział wzięli działacze Nowoczesnej z pięciu wschodnich województw kraju.

Lider Nowoczesnej, oprócz możliwego wprowadzenia zakaz handlu w niedzielę, do problemów Polski Wschodniej zaliczył też brak infrastruktury.

Wojciech Huk (PAP)

huk/ mkr/ son/

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • tica 2017-09-24 20:46:44

  ma racje zakaz handlu w niedziele to archaizm ku chwale kościółkowi. co do petru to taki sam znafca co posłowie pis po kukiza itp

 • Sweter 2017-09-24 14:20:12

  Znafca

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,99

 • Śr

  6,14

 • Min

  4,66

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane