PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Petru: Zawieszenie MRG może przynieść realne straty dla mieszkańców

Autor: PAP 19 sierpnia 2016 18:58


Zawieszenie małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim może przynieść realne straty dla mieszkańców Warmii i Mazur - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Dodał, że MRG to fundament rozwoju tej części gospodarki, która z niego żyje.

Przebywający w piątek w Olsztynie Ryszard Petru ocenił, że decyzja rządu o zawieszeniu małego ruchu granicznego jest niezrozumiała i zaapelował o jej zmianę.

W związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży Polska podjęła decyzję o zawieszeniu od 4 lipca przepisów międzyrządowych umów o MRG, w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców strefy przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej. Mały ruch graniczny z Ukrainą przywrócono po zakończeniu ŚDM, w przypadku obwodu kaliningradzkiego Rosji taka decyzja nie zapadła.

"Jesteśmy krajem, który ma sąsiadów, korzystamy z tego nie tylko na zasadzie przyjaźni i rozmów, ale też oni tworzą miejsca pracy - mówił podczas konferencji prasowej w Olsztynie lider Nowoczesnej Ryszard Petru. - 300 mln zł rocznie wydawali wcześniej Rosjanie w tej części Polski - kontynuował - i te pieniądze mogą zniknąć. One znikną nie tylko z polskich kieszeni, bo część ludzi nie zarobi, ale mogą spowodować też bardzo konkretne tragedie, bo część ludzi może stracić pracę. To jest uderzenie w region, który nie żyje tylko i wyłącznie z turystyki" - przekonywał.

Ocenił, że ruch graniczny jest fundamentem rozwoju tej części gospodarki, która z tego ruchu żyje.

"Widziałem wypowiedzi przedstawicieli PiS w tym wiceministra infrastruktury Jerzego Szmita, który mówił, że nie można budować gospodarki i przyszłości Warmii i Mazur na ruchu przygranicznym. To jest absurdalna teza" - podkreślił Petru.

Wiceminister Szmit mówił PAP wcześniej, że z małego ruchu granicznego korzystali przemytnicy paliwa i papierosów z Rosji.

Jak dodał Petru "nie można dobijać Warmii i Mazur zamykając mały ruch przygraniczny". Zaapelował do rządu, by ten pamiętał o tym, "iż w polityce też należy pamiętać o gospodarce, o konkretnych ludziach, bo to najbiedniejsi tracą miejsca pracy". Zaapelował, by "rząd szukał rozwiązań, które tworzą miejsca pracy".

Podkreślił, że "zawieszenie małego ruchu granicznego stoi w sprzeczności z tak zwanym niby planem Morawieckiego". "Plan mówi o rozwoju przedsiębiorczości a fakty są takie, że tę przedsiębiorczość właśnie tutaj na Warmii i Mazurach się zabija". Jak dodał, obawia się, że jego "apel uderzy w próżnię, bo dotychczas tego typu działania PiS nigdy nie były korygowane".

 • grafit 2016-08-22 16:11:53

  populista...

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  12,99

 • Śr

  7,51

 • Min

  4,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane