PGS apeluje do rządu w sprawie działań UOKiK odnośnie opłat półkowych

Autor: dlahandlu.pl 7 lipca 2016 16:30

Polska Grupa Supermarketów apeluje do Premier i Ministra Rozwoju z wnioskiem o skuteczne działanie UOKiK i walkę z nieuczciwą konkurencją zagranicznych firm handlowych

PGS skierowała do Mateusza Morawieckiego - Ministra Rozwoju i Beaty Szydło – Prezes Rady Ministrów oraz Henryka Kowalczyka – Przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów, list otwarty z apelem o stawiennictwo i nadzór nad skutecznym działaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) w ramach nadzoru nad praktykami stosowanymi przez międzynarodowe sieci w sprawie opłat półkowych pobieranych od dostawców na polskim rynku.

Obawy wyrażane przez PGS w dokumencie to reakcja na działania firm należących do zagranicznych koncernów, które w ocenie PGS stosowały nieuczciwe praktyki wobec firm mleczarskich.

PGS w swoim Liście Otwartym zauważa, że ...Już wcześniej organizacje branżowe w listach kierowanych do ówczesnej Premier rządu, Ministra Rolnictwa zwracały uwagę na fakt, iż (...) od 1 kwietnia 2015 Biedronka zażądała od swoich dostawców produktów mleczarskich obniżenia cen średnio o 15-20 proc. od obecnie obowiązujących. Dla przykładu cena za 1 litr mleka ok. 1,44 zł, śmietanę 18 proc. ok. 1,32 zł, cena masła za 1 kg ok. 11 zł, zaś cena sera żółtego ok. 10 zł za kilogram…. 

Żądania natychmiastowego obniżania cen podstawowych produktów mleczarskich pojawiły się wraz z zakończeniem systemu kwotowania mleka. PGS zwraca uwagę na brak stanowczych działań rządu i organów nadzoru, który doprowadził do nasilenia się zjawiska stosowania praktyk nieuczciwej konkurencji.

W bieżącym roku PGS wielokrotnie postulowała i wzywała Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do przeprowadzenia rzetelnej analizy rozwiązań biznesowych, stosowanych przez międzynarodowe sieci sprzedaży, które pobierają opłaty półkowe na tzw. centrale we Francji, Holandii i Niemczech od rodzimy dostawców towarów. Jednocześnie wyraziliśmy przekonanie, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) ma wystarczające kompetencje w ramach obecnej ustawy (Ust z dn. 16.02.2007) aby skutecznie zapobiegać tego rodzaju nieprawidłowościom na rynku. Niestety nie doczekaliśmy się reakcji tych organów... - pisze prezes PGS w liście.

PGS wyraża nadzieje, że Minister Rozwoju wraz z pomocą Rady Konsultacyjnej do spraw Handlu i Usług przy Ministerstwie Gospodarki pomoże w propagowaniu wśród polskich przedsiębiorców europejskiego kodeksu dobrych praktyk handlowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Rick 2016-07-09 10:43:50

    Bravo PGS. UOKiK niech wreszcie zajmie sie robotą, a nie ochroną obcego kapitału. Dobra zmiana musi dotrzeć i do tej instytucji!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane