PGS nie podziela stanowiska branży: Zakaz handlu w niedziele powinien być powszechny

Autor: dlahandlu.pl 24 sierpnia 2017 12:05

Polska Grupa Supermarketów (PGS), sieć skupiająca polskie sklepy Top Market, Delica, Minuta8 nie podziela stanowiska branży zaprezentowanego w liście do Minister Elżbiety Rafalskiej, dotyczącego ograniczeń w handlu w niedziele. PGS od początku debaty publicznej na ten temat postulowało do rządu o zachowanie powszechnej zasady wolnej niedzieli w handlu.

- Zakaz handlu powinien obowiązywać wszystkie placówki handlowe - małe sklepy sieciowe, lokale osiedlowe oraz galerie. Inaczej, i tak słabo prosperujące sklepy prywatne, będą wypychane z ryku przez proces konsolidacji pod markami zagranicznych sieci, działających m.in. w galeriach handlowych – podkreśla Michał sadecki, prezes PGS.

W opinii PGS rozwiązania pośrednie , proponowane w ramach ''wspólnego stanowiska branży'' (reprezentowanego przez Polską Radę Centrów Handlowych, Forum Polskiego Handlu, Polską Organizację Handlu i Dystrybucji, Polską Izbę Handlu, Konfederację Lewiatan oraz Krajową Radę Gastronomii i Cateringu), nie przyniosły żadnego efektu i nie będą miały wpływu na rzeczywistą poprawę warunków pracy w sektorze handlu. Jedynym odstępstwem – zdaniem PGS - powinny być obiekty użyteczności, w tym szpitale, stacje benzynowe, kina, teatry. PGS zwraca podkreśla jednak, że należy monitorować działania zagranicznych sieci, które często otwierają swoje sklepy na stacjach benzynowych, omijając w ten sposób zakaz pracy w dni wolne od pracy. Szczególnie istotne jest zatem rozwiązanie kwestii części stacji benzynowych, usytuowanych w centrach miast.
Jednocześnie sieć skupiająca ponad 600 placówek w całym kraju zwraca uwagę na obecne, wysokie koszty pracownicze utrzymywania placówek handlowych w niedziele.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Kasjerka 2017-09-10 10:08:51

  Skoro postulują o wolny handel to dlaczego zamykają sklepy w niedziele? Dlaczego niby niedziele mają być wolne? Może jestem innego wyznania i chce mieć wolne soboty czy poniedziałki? Ile osób straci przez to prace? Ktoś się nad tym zastanawiał? Nie wspominając już o tym że rodziny o które tak się "troszczy" rząd chodzą w niedziele właśnie do sklepów :D ale przecież lepiej by mamusia czy tatuś stracili prace a dzieci chodziły głodne, to im na pewno pomoże... A najbardziej mi się podoba jak ludzie których to nie dotyczy (nie pracujący w sklepach) się wypowiadają na ten temat... bo przecież nic ich nie obchodzi że trzeba będzie szukać nowej pracy lub zmniejszą mi zarobki... (ale dalej powtarzajcie jak papugi za Prezesem, niech wam do końca wypierze mózgi z samodzielnego myślenia)

 • KLIK 2017-08-25 13:15:44

  Również inne sieci jak np Społem, Gminne Spółdzielnie popierają ograniczenie handlu w niedziele i święta. Nie wiedzieć dlaczego/chyba znowu układy polityczne/ tak długo ślimaczą się prace nad tą ustawą! Może dzisiejsza Rada Biskupów zmobilizuje Rządzących do działania.

 • La 2017-08-24 17:01:21

  Podkarpacie za

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,89

 • Śr

  1,27

 • Min

  0,87

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane