PGS: Nowa ustawa uderzy w polski handel

Autor: dlahandlu.pl 13 lipca 2017 09:54

PGS: Nowa ustawa uderzy w polski handel Na zdj. Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów, fot. materiały prasowe PGS

Polska Grupa Supermarketów (PGS) od roku uczulała rząd RP oraz UOKiK na zjawisko nieuczciwych praktyk, stosowanych przez międzynarodowe sieci handlowe. Z żalem obserwujemy obecne zabiegi ustawodawcze oraz powoływanie do życia formuły uznającej za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej, która może być istotnym polem do nadużyć w stosunku do mniejszych dostawców.

''Tak szeroki zakres interpretacyjny nowej ustawy grozi destabilizacją polskiego rynku spożywczego. W bieżącym roku PGS wielokrotnie postulowała i wzywała Ministerstwo Rolnictwa do przeprowadzenia rzetelnej analizy rozwiązań biznesowych, stosowanych przez międzynarodowe sieci sprzedaży, które pobierają opłaty półkowe na tzw. centrale we Francji, Holandii i Niemczech od rodzimych dostawców towarów. Jednocześnie wyraziliśmy przekonanie, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) ma wystarczające kompetencje w ramach obecnej ustawy (Ust z dn. 16.02.2007) aby skutecznie zapobiegać tego rodzaju nieprawidłowościom na rynku. Niestety nie doczekaliśmy się reakcji tych organów…'' - podkreśla Michał Sadecki, prezes PGS.

PGS uważa, że proponowane obecnie przepisy o przeciwdziałaniu przewadze konkurencyjnej w handlu narażają tysiące pojedynczych przedsiębiorców tworzących rynek wart ok. 200 mld zł na bankructwo. Drobni, polscy dostawcy produktów spożywczych są zazwyczaj w złej kondycji ekonomicznej i aby oszczędzać, zastępują je produktami gorszej jakości. Do takiej sytuacji doprowadził brak stanowczych działań rządu i organów nadzoru.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,99

  • Śr

    5,15

  • Min

    3,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane