PGS: Sprzedaż alkoholu na stacjach paliw może jeszcze wzrosnąć

Autor: dlahandlu.pl 8 listopada 2017 11:38

Jak wskazują najnowsze dane WHO Polska znajduje się w czołówce (2 miejsce) państw o najwyższym spożyciu alkoholu w Europie. Średnio spożywamy 10,3 litrów alkoholu rocznie, w czym ustępujemy tylko Litwinom pijącym ponad 18 litrów. Zjawisko to – w ocenie Polskiej Sieci Supermarketów (PGS) jest wyjątkowo niepojące, biorąc pod uwagę ostatnie zmiany ustawodawcze i rosnące zjawisko sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych.

- Obecny kształt ustawy o zakazie handlu w niedzielę pozwoli na ewolucję stacji paliw w alternatywę dla sklepów tradycyjnych, co może jeszcze bardziej wzmóc proceder sprzedaży alkoholu – oceniają przedstawiciele PGS.

Z alkoholem najgorliwiej walczą kraje bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia. Kraje te głównie starają się nałożyć na alkohol wyższą akcyzę. Litwa idzie jeszcze dalej – podwyższa wiek, od którego będzie można kupić alkohol, od 20. roku życia, wprowadza ostrzeżenia na butelkach i zakaz reklam trunków. Już od kilku lat na stacjach paliw obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu, podobnie jak w Skandynawii, gdzie w większości sklepów można kupić jedynie lekkie trunki – poniżej 4,7 proc.

Również w Polsce eksperci biją na alarm. Jesteśmy drugim krajem w Europie pod względem spożycia alkoholu (10,3 l rocznie), które jest najwyższe od XIX wieku.

Według władz Polskiej Grupy Supermarketów najbardziej wrażliwymi punktami są stacje benzynowe, gdzie sprzedaż alkoholu jest sprzeczna z główną ich funkcją. PGS obawia się, że zjawisko to może w najbliższym czasie przybrać na sile za sprawą kontrowersyjnej ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, która nie obejmuje m.in. stacji paliw. Sytuację tę już teraz chcą wykorzystać duże sieci handlowe, planując otwarcie nowych placówek przy dworcach kolejowych oraz właśnie stacjach paliw.

W opinii PGS stacje benzynowe handlują artykułami alkoholowymi, omijając tym samym akty prawne o wychowaniu w trzeźwości oraz ograniczenia i powszechności spożycia alkoholu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Olapol 2017-11-10 11:58:21

  Zamiast o rozpijanie społeczeństwa oskarżać ustawę o zakazie handlu lepiej skupić się na akcjach edukacyjcnych mających pokazywać młodym ludziom skutki piciua wódki. Nie miejszajmy w to w sumie potrzebnej ustawy

 • Ole 2017-11-10 11:32:03

  To wprowadźmy prohibicję, jak w stanach w latach 20-tych! Szukanie na siłę problemów mających zdyskredytować ustawę o zakazie handlu. Ustawa jest potrzebna dla przepracowanych ludzi z marketów ale i dla małych sklepów walczących o byt

 • Krav 2017-11-10 11:06:01

  Podejście do problemu od d…strony, przecież od tego, że w niedzielę będą otwarte tylko małe sklepy i stacje paliw nie wzrośnie sprzedaż alkoholu, ona będzie na tym samym poziomie. To już takie wymyślanie problemów związanych z tą potrzebną ustawą o zakazie handlu, które wcale mi się nie podoba

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,79

 • Śr

  2,14

 • Min

  1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane