PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Pieniądze z podatku handlowego trafią do samorządów?

Autor: Money.pl 30 września 2016 11:04

Nowa danina, która ma zastąpić zawetowany przez Brukselę podatek handlowy, przypominałaby kataster - wynika z informacji, do których dotarł money.pl. Byłaby naliczana od największych sklepów i uzależniona od metra kwadratowego, a nie od obrotów placówki. Pieniądze trafiłyby do samorządów, a nie do budżetu państwa. Na dodatek gminy same by decydowały, jak wysoką stawkę zapłacą Lidle i Biedronki.

Choć wersji podatku handlowego było już co najmniej kilkanaście, to ta jest naprawdę rewolucyjna. Według informacji money.pl, rząd nie chce już ani początkowo planowanych 3 mld zł, ani nawet ostatecznie wpisanego do budżetu na przyszły rok 1,5 mld zł. Aby sprostać wymogom unijnym, woli oddać pieniądze samorządom, ale jednocześnie wywiązać się z obietnicy złożonej przed wyborami.

- To ważny temat, ale nie najważniejszy z punktu widzenia Skarbu Państwa. Nie podchodzimy do tego dogmatycznie - powiedział w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki po perypetiach związanych z wprowadzaniem podatku od sklepów w Polsce.

Podstawowa zmiana to zdegradowanie nowej daniny do rangi podatku lokalnego. Rządowa propozycja zakłada, że handlowy trafiałby do budżetów gmin. Nowa ustawa ma wprowadzić jego minimalną obowiązkową stawkę. Samorządy będą mogły pobierać więcej, a dodatkowo go różnicować. To znaczy, że stawka podstawowa obowiązywałaby na obrzeżach miasta, a w jego centrum byłaby na przykład dwa, trzy razy wyższa. Nowa danina otrzymałaby więc formę podobną do podatku katastralnego.

Więcej na Money.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,69

 • Śr

  0,92

 • Min

  0,65

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8111

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 622757

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane