PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Pierwsze czytanie projektu ustawy o podatku. Padają pytania o próby unikania opodatkowania

Autor: www.dlahandlu.pl 23 czerwca 2016 11:52

22 czerwca sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. W imieniu wnioskodawców projekt przedstawił na posiedzeniu Sejmu Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk. Posłowie pytali m.in. o ryzyko ujmowania sprzedaży bezpośredniej w sklepach wielkopowierzchniowych jako sprzedaży internetowej i dzielenia na mniejsze podmiotów, które będą w ten sposób unikały obowiązku podatkowego.

- (...) sprzedaż internetowa została wyłączona z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej, jednak część sklepów wielkopowierzchniowych prowadzi sprzedaż przez Internet z dostawą do domu. Czy zdaniem ministerstwa nie istnieje ryzyko ujmowania sprzedaży bezpośredniej w sklepach wielkopowierzchniowych jako sprzedaży internetowej? Jeżeli tak, to jakie działania podejmie Ministerstwo Finansów, by przeciwdziałać tej praktyce? Czy w świetle proponowanych w projekcie rozwiązań nie zachodzi ryzyko, że podmioty mające być objęte podatkiem od sprzedaży detalicznej będą dzielone na mniejsze, tak by nie podlegały obowiązkowi podatkowemu od sprzedaży detalicznej? Właściciel może przecież tworzyć nawet oddzielne spółki i różne formy prawne, byleby
tylko kwota, która stanowi podstawę opodatkowania, była mniejsza, żeby kwoty odprowadzanego podatku również przez to zmniejszyć - mówiła poseł PiS Gabriela Masłowska.

- Chciałabym zapytać, czy Ministerstwo Finansów widzi ten problem i jaka jest szansa, że unikniemy
tego typu zachowań dzielenia na mniejsze podmiotów, które będą w ten sposób unikały obowiązku
podatkowego. Czy Ministerstwo Finansów planuje objęcie np. dodatkowym podatkiem podmiotów z ty
tułu przychodów od znaków towarowych czy firmowych, uzależnionych od wielkości przychodów, skoro zrezygnowano z objęcia podatkiem podmiotów objętych franczyzą czy w ramach franczyzy? Mówiono w dyskusji, która toczyła się w związku z tą ustawa, która przybierała różne formy, ona jest rzeczywiście wydyskutowana, jest efektem jakiegoś porozumienia, że likwidacja uprzywilejowania sklepów internetowych, czyli zwolnienie z tego podatku, jest o tyle konieczna, że nie stworzy możliwości zamykania sklepów internetowych. Wobec tego czy rzeczywiście czasowe zamkniecie sklepu internetowego spowodowałoby taki problem? Co najwyżej tylko odpływ klientów od tego podmiotu do innych. Poza tym w przypadku prowadzenia sprzedaży przez Internet na terenie Polski przez podmioty zarejestrowane poza Polską, znane są przecież takie przypadki, należałoby także zastanowić się, panie ministrze, nad przychodami ze sprzedaży przez Internet wpływającymi na rachunek prowadzony w Polsce i w ten  sposób również objąć je tym podatkiem - pytała posłanka.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,69

  • Śr

    6,13

  • Min

    4,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane