Pierwsze terminale do płatności kartą za mandaty trafią do drogówki i prewencji

Autor: PAP 26 lipca 2017 13:55

Około 2 tysiące terminali w pierwszej kolejności trafi do policjantów ruchu drogowego oraz prewencji - powiedział PAP rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka o możliwości płacenia kartą za mandaty. Ustawę w tej sprawie podpisał we wtorek prezydent.

Nowela przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę we wtorek. Nowela wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia. Na jej mocy policja uzyska uprawnienia do pobierania opłat za mandaty za pomocą terminali płatniczych.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP mł. insp. Mariusz Ciarka, wybór formy płatności będzie pozostawał po stronie osoby ukaranej. "Może ona więc w sposób dotychczasowy opłacić mandat, czy to w przypadku obcokrajowca - gotówkowo, czy to w przypadku osoby, która jest obywatelem Polski - poprzez przekaz lub na poczcie, albo może wybrać formę bezgotówkową kartą płatniczą, jeżeli dany radiowóz czy policjant będzie wyposażony w taki terminal" - powiedział.

Policja na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Ministrem Rozwoju i Finansów a Krajową Izbą Rozliczeniową zostanie wyposażona na początek w około 2 tysiące terminali. "Wydaje się to liczba adekwatna, ponieważ codziennie funkcje pełni na polskich drogach około 6 tysięcy policjantów ruchu drogowego, oczywiście na jednej zmianie jest to właśnie około 2 tysięcy i terminale w pierwszej kolejności trafią właśnie do policjantów, którzy pełnią funkcje na drodze, policjantów ruchu drogowego oraz policjantów prewencji" - powiedział rzecznik.

"Bardzo często policjanci wykonując czynności na drodze, spotykali się ze zdziwieniem obywateli, którzy chcieli zapłacić mandat natychmiast przy pomocy karty, że w XXI wieku jeszcze nie jesteśmy do tego dostosowani" - przyznał Ciarka.

Rzecznik policji tłumaczył, że rozwiązania będą sporym ułatwieniem także dla obcokrajowców: "Dzisiaj dochodziło do sytuacji, kiedy zatrzymywaliśmy w związku z popełnionym wykroczeniem kierujących z innych państw, którzy nie posiadali przy sobie odpowiedniej gotówki i policjanci, żeby im ułatwić im zapłatę mandatu, ponieważ oni mogą płacić tylko mandat gotówkowy, jechali z nimi do najbliższego bankomatu czy też do banku, aby te pieniądze wypłacić, aby mogli ten mandat uiścić".

Z danych podanych w Ocenie Skutków Regulacji ustawy wynika, że rozwiązanie będzie dotyczyć m.in. ok. 60 tys. policjantów i ok. 700 inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

W 2015 r. policjanci wystawili ponad 5,5 mln mandatów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,32

  • Śr

    6,26

  • Min

    3,72

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane