PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

PIH krytycznie o planach opodatkowania sieci handlowych

Autor: PIH 10 lipca 2015 09:16

PIH krytycznie o planach opodatkowania sieci handlowych Organizacja branżowa krytykuje projekt wprowadzenia podatku obrotowego, fot. shutterstock

Projekt wprowadzenia podatku obrotowego dla sieci detalicznych, których całkowite obroty grupy kapitałowej lub grupy franczyzowej przekraczają 1 mld zł rocznie wzbudził poważne wątpliwości Polskiej Izby Handlu.

- Tego typu rozwiązania w żaden sposób nie pomogą mniejszym placówkom handlowym, a jedynie przyczynią się do wzrostu cen podstawowych towarów i ograniczą rozwój handlu. Należy zdać sobie sprawę, że handel w Polsce posiada unikalną w skali Europy strukturę, która jest w dużym stopniu wynikiem integracji oraz tworzy on prawie 17 procent PKB. Poza tym rentowność w handlu nie jest wysoka – na ogół poniżej 1 procenta dlatego dodatkowy podatek może doprowadzić do upadku sklepów i likwidacji miejsc pracy oraz zmarnowania rozwoju handlu detalicznego – mówi Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

Takie projekty spowodują odpływ detalistów z sieci franczyzowych co osłabi je – czyli da efekt odwrotny do zamierzonego, a za tego typu rozwiązania zapłacą konsumenci.

- Tego typu regulacje nie wnoszą nic do gospodarki oraz budżetu. Natomiast lepiej podjąć działania na rzecz wsparcia rozwoju sieci handlowych – m.in. franczyzowych i zapewnić im wsparcie zarówno w kraju jak i na rynkach zagranicznych. Znacznie lepiej jest zastanowić się nad uszczelnieniem systemu podatkowego np. w zakresie VAT czy walka z szarą strefą – to przyniesie zyski do skarbu państw, a co do podatku obrotowego lepiej bardzo poważnie zastanowić się nad jego celowością – dodaje Nowakowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • sklepikarz od 20 lat 2015-07-13 08:52:11

  Jeszcze dwa lata temu płaciliśmy 2% "podatku obrotowego" przy płatności kartą płatniczą. Dotyczyło to głównie tradycyjnego handlu i nikt się wówczas nie interesował zdzierstwem. Teraz gdy te same pieniądze pójdą do skarbu państwa wielkie sieci płaczą, że nie zniosą takiej opłaty. Czysta kpina z ludzi.

 • handlowiec 2015-07-10 18:25:14

  Nałożenie podatku na sieci franczyzowe, to po prostu zamach na polski handel, który już ledwo pika. Właśnie jest taka obawa, że pod hasłami obciążenia podatkami wielkich sieci, dojdzie do dobicia polskiego handlu, który i tak długo się broni przed agresją z zewnątrz.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,13

 • Śr

  6,40

 • Min

  3,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane