PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

PIH: Kwota wolna od podatku powinna obejmować przedsiębiorstwa z obrotami rzędu 45–225 mln zł

Autor: dlahandlu.pl 27 stycznia 2016 13:51

- Niepokoi nas niska kwota wolna od podatku – małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe zostaną objęte tą opłatą. Dodatkowa danina może odbić się na ich kondycji finansowej i ograniczyć możliwości inwestycyjne i rozwojowe. W przypadku wielu firm czy spółdzielni wydatek rzędu 0,7 proc. miesięcznie to duża kwota. W opinii PIH kwota wolna powinna obejmować małe i średnie przedsiębiorstwa, czyli takie z obrotami od 45–225 mln zł (10–50 mln EUR) - komentuje Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

- Firmy o rocznym obrocie powyżej 18 mln zł wchodzące w próg opodatkowania 0,7% zdecydowanie nie będą w stanie nawiązać walki konkurencyjnej z dyskontami – rentowność małych firm wynosi ok. 0,5% do 1,5%, zatem to właśnie one najsilniej odczują ten podatek. Dyskonty, których rentowność jest wielokrotnie wyższa, nie odczują wpływu tego podatku i nie przyczyni się on do wyrównania szans dla polskich firm - uważa prezes PIH.

- Objęcie podatkiem w wysokości prawie 2% handlu w soboty i niedziele (sprzedaż w soboty jest o ok. 40% wyższa niż w pozostałe dni) realnie zwiększy obciążenie podatkowe małych i średnich przedsiębiorstw. Handel w te dni będzie dla nich całkowicie nieopłacalny i wpłynie na ogólne obciążenie tych placówek ponad możliwości. Na handel w weekendy będą mogły sobie pozwolić największe sieci dyskontów i hipermarketów, które będzie stać na poniesienie takich kosztów. Rezultat, który zostanie osiągnięty, będzie odwrotny do zamierzonego – zahamuje handel w małych i średnich przedsiębiorstwach, a wielkie sieci będą nadal mogły się rozwijać. Projekt opodatkowania handlu detalicznego w soboty i niedziele według wyższego progu należy uznać za błędny. Wygląda na to, że polskie małe i średnie sklepy są wspierane tylko od poniedziałku do piątku. Czekamy jednak na szczegóły i pełną treść projektu - dodaje Waldemar Nowakowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Jakis-ktos 2016-01-28 11:19:47

  Panie Handlowiec, skąd to Pana wyliczenie ? W tekście jest mowa o podmiocie gospodarczym, a nie pojedynczym sklepie. Nie ma jeszcze projektu ustawy i nie wiadomo czy kwota minimalna dotyczy jednej placówki czy podmiotu. Jedna firma może mieć 20 sklepów i każdy po 150 tys miesięcznie, a może mieć 2 sklepy po 1,5 mln obrotu miesięcznie. Wyższą rentowność obecnie ma ta z mniejszą liczbą sklepów o wyższym obrocie ze względu na mniejsze koszty stałe, ale jeśli podatek będzie od sklepów a nie od podmiotu to ta pierwsza firma go nie zapłaci, a druga a owszem.

 • Handlowiec 2016-01-27 19:21:22

  Przy założeniu, że sklep jest czynny cały rok. To jego dzienny obrót musi wynosić 50 000 zł <- to jest mały sklep?

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  11,50

 • Śr

  7,74

 • Min

  5,91

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane