PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PIH: Ograniczenia w sprzedaży alkoholu doprowadzą do bankructw sklepów

Autor: dlahandlu.pl 27 marca 2012 16:43

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Polska Izba Handlu, Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług starają się zapobiec możliwym zmianom prawnym, ograniczającym sprzedaż alkoholu, które ich zdaniem niekorzystnie wpłyną na sektor handlu, a w perspektywie także na całą gospodarkę.

Zaniepokojnenie organizacji handlowych budzi kierunek zmian proponowanych przez WHO, mający na celu przeciwdziałanie szkodliwemu spoźyciu alkoholu. Chociaż zalecenia WHO nie przekładają się na razie na konkretne zapisy prawne to zdaniem organizacji branżowych w dłuższej perspektywie czasowej może doprowadzić do pojawienia się w polskim prawie przepisów zgodnych z linią WHO w tej kwestii. Mowa tu o podwyższeniu podatków, głównie akcyzy, wprowadzeniu dodatkowych opłat na alkohole popularne wśród młodzieży, wprowadzeniu minimalnej ceny za 1 litr alkoholu oraz ograniczeniu liczby sklepów z alkoholem oraz godzin ich otwarcia. - Chcemy przedstawić opinii społecznej te problemy już teraz, żeby nie okazało się, że na dyskusję nad nimi jest już za późno - powiedział Marcin Kraszewski z PIH.

Zdaniem organizacji branżowych takie zmiany doprowadziłyby do licznych bankructw, wzrostu bezrobocia oraz wzrostu przemytu i sprzedaży alkoholu w szarej strefie.

Ministerstwo Zdrowia pracuje obecnie nad nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Poszerza ona katolog miejsc objętych zakazem handlu i spożywania alkoholu. Wprowadza też zakaz sprzedaży w handlu obnośnym i obwoźnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane