PIH: Rozwiązanie oparte na powierzchni czy stawce liniowej jest nie do zaakceptowania

Autor: dlahandlu.pl 2 listopada 2016 10:40

W Sejmie pojawił się nowy pomysł na wprowadzenie liniowego podatku od obrotu z równą stawką dla wszystkich, bez kwoty wolnej.  – Założeniem podatku było wyrównanie szans między mniejszymi przedsiębiorstwami a dyskontami, to zostało potwierdzone m.in. przez panią premier Beatę Szydło – obecnie projektowana propozycja będzie miała odwrotny efekt. Lepiej zaczekać na ostateczną decyzję KE w sprawie poprzedniej wersji podatku i wstrzymać się do tego czasu z innymi rozwiązaniami. Każde rozwiązanie oparte na powierzchni czy stawce liniowej jest nie do zaakceptowania – komentuje Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

 –Rentowność niezależnego handlu to mniej niż 1%, natomiast proponowana stawka podatku linowego to 1-1,5 %, przy takim opodatkowaniu działalność stawałaby się zupełnie nieopłacalna – zniszczyłby niezależny handel. Dochodowość małych sklepów jest jeszcze niższa – ok. 0,5%, natomiast dla dyskontów to ok. 3-4% i to one będą mogły przetrwać. A nawet więcej – będzie to dla nich bardzo korzystne, bo na rynku zostałyby prawie wyłącznie dyskonty, a handel niezależny prowadzony przez polskich przedsiębiorców (czy to w ramach franczyzy, czy systemów partnerskich i spółdzielczych), przy ogromnych nakładach dyskontów na reklamy, będzie miał poważne problemy, aby przetrwać  – mówi Waldemar Nowakowski.

Jego zdaniem, tak wysoki podatek bez kwoty wolnej jest zabójczy dla niezależnego handlu. Przedsiębiorcy zrzeszeni w Parlamentarnym Zespole na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego po decyzji KE, na posiedzeniu 5 października, przyjęli jasne stanowisko: skoro nie może być progresywnego podatku handlowego, to nie należy wprowadzać innego podatku, bo zniszczy to niezależny handel w Polsce.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,69

  • Śr

    2,80

  • Min

    2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane