PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

PIH zapowiada demonstracje przeciwko działaniom resortu finansów

Autor: PIH 4 lutego 2016 13:53

Polska Izba Handlu bardzo negatywnie ocenia „poprawiony” przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, który w żaden sposób nie odzwierciedla postulatów małych i średnich polskich handlowców i jest nie do przyjęcia przez handlowców zrzeszonych w Polskiej Izbie Handlu. Projekt ustawy dyskryminuje polskich przedsiębiorców zrzeszonych w sieciach franczyzowych, partnerskich i spółdzielczych. PIH, a także sami przedsiębiorcy zapowiadają ostre protesty przeciwko projektowi ustawy.

- Jesteśmy bardzo zaskoczeni, że Ministerstwo Finansów utrzymało kontrowersyjny zapis wspólnego opodatkowania przedsiębiorców zrzeszonych w sieciach franczyzowych, partnerskich i spółdzielczych. Jest to nie tylko sprzeczne z zapowiedziami PiS z kampanii wyborczej, ale również z polskim prawem – powiedział Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.

Wiele polskich sklepów działających w sieciach franczyzowych nie płaciłoby podatku od sprzedaży detalicznej, gdyby nie działało w sieciach. Tymczasem, według projektu ustawy mały sklep zrzeszony we franczyzie ma zapłacić taką samą stawkę podatku co wielka sieć dyskontowa czy sieć hipermarketów, co będzie ponad siły polskich sklepikarzy pracujących na dużo niższej rentowności niż dyskonty czy hipermarkety.

- Jest to dodatkowo sprzeczne zarówno z ordynacją podatkową, jak i z ustawą o ochronie konkurencji i konsumenta – dodał Maciej Ptaszyński.

Sieci franczyzowe, partnerskie i spółdzielcze są głównym narzędziem, które drobni polscy przedsiębiorcy wykorzystują konkurencyjną walkę z hipermarketami i dyskontami. Jeśli projekt ustawy w wersji proponowanej przez Ministerstwo Finansów wejdzie w życie doprowadzi do upadku tysiące polskich drobnych i średnich sklepikarzy, podczas gdy w kampanii wyborczej PiS zapowiadał podatek, który wyrówna ich szanse. Ten projekt szans nie wyrównuje, a wręcz pogłębia różnice.

- Dlatego nie będziemy czekali bezczynnie i rozpoczęliśmy jako Polska Izba Handlu działania pokazujące szkodliwość tej ustawy. Dodatkowo oddolnie działania rozpoczęli sami przedsiębiorcy, którzy 11 lutego organizują w Warszawie demonstrację przeciwko działaniom Ministerstwa Finansów – powiedział Maciej Ptaszyński.

Polska Izba Handlu rozpoczęła akcję wysyłania listów do pani premier Beaty Szydło oraz parlamentarzystów z żądaniem zmiany ustawy i ochrony polskiego handlu, na sklepach należących do sieci franczyzowych zawisną billboardy, w mediach ukażą się nekrologi ogłaszające śmierć polskiego handlu tradycyjnego. 

Rząd zdecydował o tym, że projekt ustawy o sprzedaży detalicznej nie będzie konsultowany ze środowiskiem polskiego handlu. Dlatego jako PIH postanowiliśmy stworzyć własne konsultacje. Na poniedziałek 8 lutego zapraszamy ministra finansów oraz przedstawicieli wszystkich ministerstw biorących udział w  konsultacjach międzyresortowych – powiedział Maciej Ptaszyński.

.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • PK 2016-02-05 10:19:03

  Tym bardziej, że swego czasu PIH podpisała "przymierze na rzecz wolnej niedzieli" (2008 r.).

 • PK 2016-02-04 15:47:35

  Uśmiałem się! Widzę wśród członków PIH takie "polskie" sieci jak Intermarche, Leroy Merlin.

  Proponuję zatem w proteście zamknięcie przez PT Członków wszystkich sklepów. Na początek w sobotę od 18.00 do poniedziałku 6.00 (co zresztą wg mnie powinno być normą).

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  13,99

 • Śr

  7,28

 • Min

  2,80

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane