PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

PIP ma zastrzeżenia do umów "dopełnienia" w opolskim Tesco

Autor: gazeta.pl 2 lipca 2014 11:34

Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała opolskie Tesco po tym, jak w "Wyborczej" pojawiła się seria artykułów o warunkach pracy panujących w markecie. Efekt: inspektorzy znaleźli szereg nieprawidłowości - czytamy w gazeta.pl

W lutym bieżącego roku "Wyborcza" opisała, że część pracowników Tesco jest zatrudniona na pół etatu, choć w pracy spędza tyle czasu, co na pełnym. Chodziło o cztery godziny tzw. dopełnienia, które uzupełniały umowy na pół etatu. Za wszystko pracownicy dostawali pieniądze, jednak gdy zdarzyło im się zachorować i wziąć zwolnienie lekarskie, ich wypłata wyliczana była tylko według stawki za pół etatu.

W maju i czerwcu 2014 roku kontrolę w Tesco przeprowadził inspektor PIP, który dopatrzył się nieprawidłowości w organizacji czasu pracy. Kontrolę wszczęto bez uprzedniego zawiadomienia pracodawcy. - W jej wyniku ustalono, że w regulaminie pracy obowiązującym w zakładzie nie określono rozkładu czasu pracy, a więc godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy pracowników - mówi Łukasz Śmierciak, rzecznik opolskiego oddziału PIP.

Ze skontrolowanej dokumentacji grafiku pracy, który obowiązywał w maju, wynikało, że w Tesco m.in. ściągano pracowników do sklepu w dniu wolnym, ale nie dostawali oni za to wynagrodzenia, bo ich praca nie miała odzwierciedlenia w dokumentacji. - Ponadto w dniu rozpoczęcia kontroli, czyli 28 maja, stwierdzono też brak harmonogramów czasu pracy na czerwiec. A zgodnie z prawem kierownicy komórek organizacyjnych zobowiązani są do podania do wiadomości pracowników harmonogramów pracy na następny miesiąc nie później niż na 7 dni kalendarzowych przed rozpoczęciem kolejnego okresu rozliczeniowego - tłumaczy Śmierciak.

Tesco grozi teraz grzywna w wysokości od tysiąca do 30 tys. zł, ale kontrola może zakończyć się też jedynie upomnieniem. - Wszystko zależy od inspektora przeprowadzającego kontrolę, który jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji - mówi Łukasz Śmierciak.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • tescoma 2014-07-02 23:01:29

  to samo jest w warszawie i nikt z tym nic nie robi...

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,90

 • Śr

  3,50

 • Min

  2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane