PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

PIP w 2015 stwierdziła 86,8 tys. wykroczeń przeciw prawom pracowników

Autor: PAP 7 czerwca 2016 20:42

86,8 tys. wykroczeń przeciwko prawom pracowników, ujawniła Państwowa Inspekcja Pracy w ubiegłym roku. Większość dotyczyła przygotowania do pracy, wynagrodzenia i innych należności wynikających ze stosunku i czasu pracy - wynika ze sprawozdania PIP za 2015 r.

We wtorek Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć przedstawił to sprawozdanie Radzie Ochrony Pracy. W sumie PIP w zeszłym roku przeprowadziła 88,3 tys. kontroli u 71,4 tys. pracodawców.

W porównaniu z 2014 r. spadł odsetek pracodawców, którzy nie wypłacali wynagrodzenia za pracę, ale wzrósł odsetek tych, którzy nie wypłacali wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych - mówił Giedrojć. Zwiększyła się liczba pracodawców płacących nieterminowo oraz zaniżających wysokość zapłaty. W związku ze stwierdzonymi naruszeniami inspektorzy pracy wydali ponad siedem tysięcy decyzji nakazujących natychmiastowe wypłacenie wynagrodzenia lub innych świadczeń; wyegzekwowano 207,5 mln zł należności ze stosunku pracy - podał Główny Inspektor Pracy.

Podkreślił, że drzwi PIP są otwarte dla każdego pracodawcy, który chciałby zasięgnąć porady prawnej; w 2015 r. specjaliści PIP udzielili milion takich bezpłatnych porad.

Inspektorzy pracy w 2015 r. przeprowadzili 33,5 tys. kontroli dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Do PIP zgłoszono 2 tys. 24 wypadki przy pracy, w ich wyniku poszkodowanych zostało 2 tys. 301 osób, w tym 272 zginęły, a 709 doznało ciężkich obrażeń ciała. W sprawozdaniu napisano, że miejsca pracy, w których ryzyko utraty życia lub zdrowia jest najwyższe, to teren budowy (śmierć w badanych wypadkach poniosło 85 osób), miejsce produkcji oraz teren leśny. Wśród osób, które zginęły w tych miejscach ok. 40 proc. pracowało na innej podstawie niż stosunek pracy.

Zdaniem Inspekcji konieczne jest objęcie obowiązkiem zgłoszenia do PIP wszystkich śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych wypadków związanych z pracą niezależnie od podstawy jej świadczenia. W sprawozdaniu napisano, że umożliwi to Inspekcji efektywniejsze działania służące ograniczaniu zagrożeń wypadkami oraz zapewnienie ochrony prawnej poszkodowanym i ich rodzinom.

W ocenie PIP stan przestrzegania przepisów z zakresu prawnej ochrony pracy należy uznać za niezadowalający. Problemem jest naruszanie przepisów o wynagrodzeniu za pracę oraz innych należnych świadczeniach oraz uchybienia dotyczące czasu pracy. PIP zaznacza, że niektórzy pracodawcy nie prowadzą ewidencji czasu pracy lub prowadzą ją w sposób nierzetelny po to, by ukryć faktyczną liczbę godzin przepracowanych przez pracowników. Takie praktyki powodują, że nie można ustalić rzeczywistego poziomu należnych wynagrodzeń - konkluduje Inspekcja.

 • zbyszko 2016-06-09 22:43:53

  PIP niech się zajmie Milmexem z Sosnowca. od prawie 3 lat nie dostajemy wynagrodzeń , nikt nam nie płaci składek, a prezes Krzyśko chodzi na wolności!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  7,99

 • Śr

  6,85

 • Min

  5,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane