PIP: W rzeszowskim hipermarkecie 70 proc. kasjerów było zatrudnionych na umowie cywilnoprawnej

Autor: Inspektor Marcin Skórski, OIP Rzeszów 5 listopada 2014 10:54

PIP: W rzeszowskim hipermarkecie 70 proc. kasjerów było zatrudnionych na umowie cywilnoprawnej

Duże sieci handlowe coraz częściej korzystają z usług agencji pracy tymczasowej. Praca wykonywana przez pracowników tymczasowych często traci charakter sezonowy, okresowy, doraźny. Kontrola w jednym z hipermarketów na terenie Rzeszowa wykazała, że codziennie 70-80 proc. obsługi stanowisk kasowych stanowiły osoby wykonujące pracę tymczasową na podstawie umowy cywilnoprawnej - czytamy w miesięczniku Państwowej Inspekcji Pracy.

W sklepach wielkopowierzchniowych niektórych sieci handlowych przyjęto zasadę, że większość pracowników zatrudniona jest w niepełnym wymiarze czasu pracy (zazwyczaj 1/2 etatu bądź 3/4 etatu), mimo iż planuje im się pracę w wymiarze dochodzącym nieraz do pełnego etatu (tzw. pracę ponadwymiarową) i w takim też wymiarze pracownicy faktycznie wykonują pracę.

Praca ponadwymiarowa celowo planowana jest do granicy ustalonej liczby godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika do dodatku do wynagrodzenia liczonego jak za pracę w nadgodzinach. Planowanie ma charakter długotrwały i dotyczy wszystkich pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. 

Praktyki takie stosowane są przede wszystkim w nowo otwartych sklepach i wynikają głównie z przyjętej polityki zatrudnienia danej sieci sklepów, nie zaś z decyzji kierownika sklepu, którego rola ogranicza się do wykonywania wytycznych z centrali sieci. Jedną z głównych nieprawidłowości, z którą można się spotkać szczególnie w małych placówkach handlowych, jest nieterminowa wypłata wynagrodzenia za pracę lub niewypłacanie wszystkich należnych składników wynagrodzenia, takich jak dodatek za pracę w porze nocnej lub za pracę w godzinach nadliczbowych. Nieterminowe wypłacanie wynagrodzenia za pracę często związane jest ze złą sytuacją finansową sklepów, wynikającą z wysokich kosztów utrzymania placówek handlowych. Pracodawcy działający w centrach handlowych podkreślają, że koszty wynajmu powierzchni są tak wysokie, że priorytetem jest dla nich zdobycie środków finansowych na ich pokrycie, przez co często brakuje już pieniędzy na wypłatę świadczeń pracowniczych. Celowo próbują ominąć obowiązek wypłaty wynagrodzenia i dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, nierzetelnie prowadząc ewidencję czasu pracy lub nie prowadząc jej wcale, co jest przejawem świadomego naruszania przepisów o czasie pracy. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • AA 2014-11-05 21:39:40

  A jaki to hipermarket ?

 • robalek 2014-11-05 11:21:17

  A tak krytykowana Biedronka nie korzysta z usług agencji pracy tymczasowej, zatrudnia wszystkich kasjerów i magazynierów na umowy o pracę, płaci sporo ponad płacę minimalną, ściśle przestrzega czasu pracy.  A jak tam w "polskim handlu"?

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,98

 • Śr

  7,38

 • Min

  4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane