PIP: wzrasta liczba skarg na pracodawców

Autor: PAP 9 września 2010 11:36

Na Opolszczyźnie wzrosła liczba skarg na pracodawców, kierowanych do inspekcji pracy. Do końca sierpnia do inspektorów trafiło 935 pisemnych skarg. To o 16 proc. więcej niż w takim samym okresie ub. roku - poinformował rzecznik opolskiego oddziału inspekcji, podał PAP.

Większość skarg dotyczy spraw płacowych - niewypłacania bądź nieterminowego wypłacania wynagrodzeń. "Takich problemów było prawie 600. Trzy czwarte z nich okazały się zasadne" - powiedział PAP rzecznik Okręgowej Inspekcji Pracy w Opolu Łukasz Śmierciak.

Kolejna grupa problemów to nieprawidłowości przy zawieraniu i rozwiązywaniu umów o pracę, oraz związane z nierzetelnym prowadzeniem przez pracodawców ewidencji czasu pracy lub zatrudnieniem w czasie pracy przekraczającym ustawowy wymiar.

"Również około trzech czwartych tych skarg okazało się zasadnych" - ocenił Śmierciak. Dodał, że pracownicy skarżą się też inspektorom na kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, szkoleniami i badaniami lekarskimi, urlopami, a także legalnością zatrudnienia.

Rzecznik podkreślił, że opolska inspekcja pracy odnotowała także lawinowy wzrost zapytań prawnych kierowanych pisemnie do inspektorów. "Do końca sierpnia odnotowaliśmy ponad 550 próśb o wyjaśnienie stosowania przepisów kodeksu pracy i innych aktów prawnych, podczas gdy w całym ubiegłym roku było ich 475" - porównał Śmierciak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,69

  • Śr

    6,22

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane