PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

PiS chce podreperować budżet podatkiem od hipermarketów

Autor: Gazet Wyborcza 8 sierpnia 2014 12:06

Rozwój sieci wielkopowierzchniowych może przyhamować polityka i zwycięstwo w najbliższych wyborach partii Jarosława Kaczyńskiego. W swoim programie ogłoszonym w lutym tego roku PiS mówi bardzo wyraźnie o wprowadzeniu ekstra podatku "od sklepów wielkopowierzchniowych", który miałby przynosić ok. 2 mld zł rocznie do budżetu - pisze "Gazeta Wyborcza".

Jak argumentują przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, w przypadku hipermarketów to nie tylko dodatkowe wpływy do budżetu, ale również szansa konkurowania z nimi dla małych, najczęściej rodzinnych firm handlowych.
Przy czym określenie "podatek od hipermarketów" należy również traktować nieco symbolicznie, bo hipermarkety są obecnie w niewiele lepszej sytuacji niż małe, niezależne sklepy.
Podobnego rodzaju pomysły mają jednak zazwyczaj jeden skutek - wzmacniają najsilniejszych na rynku, a powodują wykruszanie się średniej wielkości firmy. Jeśli nawet pomysł partii Kaczyńskiego wejdzie w życie, przyspieszy on tylko konsolidację rynku. Tak samo, jak to było w trakcie ostatnich rządów PiS, gdy forsowana przez tę partię ustawa o ograniczeniach w budowie hipermarketów (uchwalana w trosce o drobny handel), owszem, ułatwiła rozwój, ale Biedronce.
Niezależnie od okoliczności politycznych jest bardzo duża szansa, że przed końcem tej dekady w kraju będzie pięć dużych sieci handlowych, w tym dwie dyskontowe. A kiedy proces konsolidacji się zakończy i zostanie tylko kilku wielkich operatorów, nie będą już oni mieli powodu, by utrzymywać niskie ceny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • kupiec 2014-08-11 09:14:38

  Odezwali się dyżurni sieciowcy, którzy zamiast prostej analizy ekonomicznej chcą skłócić Polaków.

  Podatek od sieci powinien być w granicach 0,5%-2% w zależności od obrotów. Powinien zostawać w terenie, który swoim zasięgiem obejmuje dana placówka. Skoro korzystają z istniejącej infrastruktury i portfela mieszkańców muszą się dołożyć a niem tylko drenować rynek. Poza tym sieci stosują kreatywną księgowość i nie płacą podatków. Rodzimi przedsiębiorcy, tacy jak ja, muszą lub czują powinność płacenia podatków jako społeczną odpowiedzialność.

  Niższe ceny w sieciach oznaczają mniej pracy, wybór niestety nie należy do bezrobotnych. Patrz na kraje skandynawski, gdzie rodzime firmy są dopieszczane.

  W czasach kiedy opracowano ustawę o sklepach wielkopowierzchniowych wersja podstawowa wzorowana była na regulacjach w Niemczech i Francji czyli powyżej 400m2. Dyskonty nie były jeszcze wielkim problemem. • M.S. 2014-08-09 09:43:06

  Pan Kaczyński po raz kolejny udowadnia, że nie ma pojęcia o ekonomii (ani o innych rzeczach, ale to osobna bajka). Można opodatkować hipermarkety nawet i na 50%, ale automatycznie wzrosną ceny sprzedawanych produktów, wzrośnie inflacja i bezrobocie.

  Dzięki niskim cenom w hipermarketach Polacy nie głodują, bo mało kogo stać na regularne kupowanie w koszmarnie drogich rodzinnych sklepach.

  Może pan Kaczyński pomyśli o opodatkowaniu na realnych zasadach najbogatszej instytucji w kraju, jaką jest kościół katolicki?

 • artofsale.com.pl 2014-08-08 13:44:00

  Pamiętajmy również, że wszelkie podatki są przenoszone na ostatecznych klientów. Dlatego wbrew intencjom Kaczyńskiego, ten "podatek od hipermarketów" zapłacą klienci - w dużej mierze ci, o stosunkowo niskich zarobkach (bo to oni stanowią ważną grupę klientów tych sklepów). Podatek jest swego rodzaju karą dla podatnika i jeszcze nie zdarzyła się chyba sytuacja, żeby podniesienie podatku "zrobiło dobrze" komukolwiek. Chociaż jako chwyt socjotechniczny taka deklaracja szefa PIS sprawdzi się pewnie dobrze.

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,19

 • Śr

  3,10

 • Min

  2,48

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8111

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 622757

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane