PiS chce wprowadzenia klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania

Autor: PAP 8 października 2015 12:12

PiS opowiada się za kontynuowaniem po wyborach parlamentarnych prac nad nową Ordynacją podatkową, w tym klauzulą przeciw unikaniu opodatkowania - powiedział PAP współautor programu PiS, poseł Henryk Kowalczyk. Zaznaczył, że takie rozwiązanie znajdzie się wśród propozycji podatkowych PiS, które mają zostać zaprezentowane w sobotę.

Kowalczyk powiedział PAP, że PiS opowiada się za kontynuowaniem prac nad wprowadzeniem klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania, bowiem ma ona zapobiegać wyprowadzaniu pieniędzy zagranicę przez firmy. Wskazał, że rozwiązanie takie znajdzie się w przygotowanym przez PiS projekcie zmian podatkowych.

"Projekt będzie pokazany w sobotę" - zapowiedział Kowalczyk. Wskazał, że propozycje zmian będą dotyczyły VAT, CIT, nowego podatku bankowego i podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Nie zdradził jednak szczegółów.

Poseł poinformował ponadto, że PiS opowiada się także za kontynuowaniem prac nad opracowaniem nową Ordynacją podatkową. "Powinno nastąpić uproszczenie podatków, powinny być opisane w sposób jasny, co da mniejsze pole do interpretacji podatkowych" - zaznaczył.

Wśród przedstawionych wcześniej propozycji podatkowych PiS znalazł się m.in. pomysł wprowadzenia 15-proc. stawki CIT dla małych firm, które mają obroty roczne poniżej 1 miliona 200 tys. euro. Wprowadzony miałby być też nowy podatek bankowy, podatek od sklepów wielkopowierzchniowych, przepisy uszczelniające VAT i akcyzę.

We wtorek rząd zajmie się kierunkowymi założeniami nowej Ordynacji podatkowej. Jak powiedział PAP wiceminister finansów Janusz Cichoń, prace nad projektem powinny być kontynuowane bez względu na wynik wyborów parlamentarnych, bowiem nie ma on charakteru politycznego - ma cywilizować relacje podatników z fiskusem.

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania to jedno z rozwiązań, które przewidziano w kierunkowych założeniach do nowej Ordynacji podatkowej. W przyszłym tygodniu ma nimi zająć się rząd. Przygotowała je Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego kierowana przez prof. Leonarda Etela. Jednym z głównych zadań nowej Ordynacji podatkowej ma być zmiana społecznego przekonania, że "organy podatkowe są złe". Żeby to wyobrażenie zmienić, trzeba zadbać o prawa podatnika w jego relacjach z organem podatkowym. Ordynacja przewiduje cały katalog rozwiązań w tym zakresie. Chodzi m.in. o przepisy gwarantujące większą ochronę podatnika, prawo do informacji od urzędników, wprowadzenie zasady ugodowego załatwiania spraw, czy zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika (in dubio pro tributario).WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8992

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane