PiS chce zmienić prawo pracy

Autor: PAP 10 listopada 2015 09:01

Gotowe już projekty PiS dotyczące pracy i zatrudnienia będą zaktualizowane, a zanim trafią do Sejmu, otrzyma je do zaopiniowania nowa Rada Dialogu Społecznego - mówią PAP Elżbieta Rafalska, kandydatka na ministra pracy w rządzie Beaty Szydło i Stanisław Szwed, poseł PiS.

Według posłów Elżbiety Rafalskiej i Stanisława Szweda kluczowe będą propozycje: Narodowego Programu Zatrudnienia (NPZ), ustawy gwarantującej 12 zł stawki godzinowej przy umowach zlecenia i obywatelski projekt dotyczący dochodzenia płacy minimalnej do wysokości połowy przeciętnego wynagrodzenia; jako jedne z pierwszych będą one przejrzane, przyjęte i przekazane Radzie, przed przesłaniem do Sejmu.

Rafalska zapowiedziała, że oprócz wymienionych projektów i obszarów do przeglądu, oceny wymaga też niedawna reforma urzędów pracy. "Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w tej nowej formule też wymaga już oceny. Więcej oczekiwaliśmy - niby była to zmiana, ale nic się nie zmieniło" - uznała.

"Na pewno będziemy musieli zrobić przegląd wszystkich tych obszarów dotyczących rynku pracy, oceny jak to działa i zdecydować, czy jeszcze się temu przyglądać, czy iść w kierunku radykalnych zmian" - powiedziała PAP. "Myślę, że się z tym szybko uwiniemy" - zaznaczyła.

Przypomniała, że projekt minimalnej stawki godzinowej do umów zleceń przygotowała wspólnie z Beatą Szydło. "Jeśli mówimy, że miałby być złożony ten sam projekt, to wyobrażam to sobie, że będzie złożony w takiej samej krótkiej, trzyartykułowej wersji, nawet gdyby jakoś miał być zmieniany, to nie jednoosobowo" - zapewniła.

Rafalska powiedziała też, że NPZ na pewno będzie wymagał aktualizacji, choćby dlatego, że z odrzuconej w Sejmie regulacji kilka rzeczy zostało "ściągniętych, podglądniętych, skorzystano z nich". "No i dobrze, bo to nie jest tak, że wszystko jest bardzo dobre, albo, że wszystko jest złe" - dodała.

"Są tam wskazane też tzw. tereny zdegradowane, które wywołały trochę szumu, więc Narodowy Program Zatrudnienia na pewno będzie aktualizowany" - zapewniła posłanka PiS.

Szwed w rozmowie z PAP zaznaczył, że niezależnie od prac nad projektami musi je później zaopiniować nowo powstała RDS. "Bardzo mocno chcemy postawić na dialog - nasz projekt Narodowego Programu Zatrudnienia i pakiet naszych propozycji musi trafić na Radę Dialogu Społecznego" - powiedział. "Opinia, czy uwagi tej Rady będą dla nas pomocne i cenne" - zapewnił polityk.

  • b prac. sieci handlowej 2015-11-10 18:40:49

    Kibicuję Pani Minister Rafalskiej i polecam swe doświadczenie "wykluczonego" z rynku pracy,

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9150

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane