PiS za rządowym projektem w sprawie zawieszenia podatku handlowego

Autor: PAP 15 listopada 2016 17:37

Zawieszenie obowiązywania podatku od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2018 roku zakłada rządowy projekt ustawy, któremu podczas wtorkowego drugiego czytania poparcia udzielił klub PiS. Kluby opozycyjne były przeciw.

Posłowie rządzącego ugrupowania są zarazem za odrzuceniem omawianego równocześnie projektu Nowoczesnej zakładającego całkowite zniesienie podatku handlowego. Wcześniej takie właśnie decyzje w sprawie obu projektów rekomendowała izbie sejmowa komisja finansów.

Sejm zajął się tymi projektami, bo w połowie września Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie obowiązującego od początku tego miesiąca w Polsce podatku od handlu detalicznego i wezwała Polskę do zawieszenia jego stosowania. Zdaniem Brukseli jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. Po tej decyzji resort finansów zawiesił pobór podatku od handlu detalicznego w obecnej formie, zapowiedział jednocześnie prace nad projektem ustawy o podatku od handlu wielkopowierzchniowego według innej formuły.

Obecnie obowiązywanie podatku jest zawieszone jedynie na podstawie rozporządzenia. To rozwiązanie tymczasowe, bo na jego podstawie podatnicy np. nie są zwolnieni z obowiązku złożenia deklaracji o wysokości podatku. Rządowy projekt ustawy zawieszający podatek do 1 stycznia 2018 roku zwalnia ich z tego obowiązku.

Artur Soboń (PiS) podczas wtorkowej debaty polemizował ze stanowiskiem KE, twierdząc, że podatku od sprzedaży detalicznej w kształcie, jaki wynika z zakwestionowanej ustawy nie można uznać za pomoc publiczną. Wyraził nadzieję, że Komisja Europejska zmieni zdanie lub taką właśnie decyzję podejmie w tej sprawie Trybunał Sprawiedliwości UE. Na razie, przekonywał, trzeba podatek zawiesić.

Izabela Leszczyna (PO), była wiceminister finansów, po raz kolejny krytycznie wypowiedziała się o podatku handlowym. Przekonywała, że "nakładanie nowych podatków to nie uszczelnianie systemu podatkowego".

Jej zdaniem podatek od handlu to "jeden z wzorcowych przykładów niekompetencji, a nawet ignorancji" rządu PiS. Przestrzegała, że "z pieniędzy podatników" trzeba będzie zapłać teraz za proces przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, który rząd i tak przegra. Stąd należy z podatku zrezygnować.

Podobne stanowisko prezentowała Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna), która zarazem rekomendowała projekt jej klubu, przewidujący całkowite zniesienie podatku handlowego. Jej zdaniem "ustawa o podatku handlowym to bardzo dobre streszczenie tych 12 miesięcy rządu", bo podatek handlowy jest szkodliwy dla polskiej gospodarki, a płacić go będą przede wszystkim dostawcy do sieci handlowych i klienci, a nie właściciele sieci. "Najbardziej o swój dalszy byt martwią się nie zagraniczne sieci handlowe, tylko polskie, bo dla nich największym zagrożeniem byłby ewentualny liniowy podatek handlowy" - mówiła.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8739

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane