PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PKM Duda wraca do sieci, bo to przyszłość handlu

www.portalspozywczy.pl 15 września 2012 08:51

PKM Duda ponownie chce zaistnieć w sieciach handlowych. Po tym, jak w 2010 roku spółka zrezygnowała z dystrybucji w kanale nowoczesnym z powodu zbyt niskich cen, zaczyna sprzedaż mięsa konfekcjonowanego w kilku sieciach i prowadzi rozmowy z kolejnymi. - Przyszłość należy do handlu nowoczesnego. Dystrybucja tradycyjna będzie kurczyć - mówi Dariusz Formela, wiceprezes PKM Duda.

Byliśmy obecni w sieciach w 2010 roku, ale potem zrezygnowaliśmy z tego kanału sprzedaży, bo nie osiągaliśmy satysfakcjonujących marż. Teraz to się zmieniło, bo zmieniła się struktura spożycia - klient coraz częściej wybiera mięso zamiast wędliny. Dlatego od drugiego kwartału znóz zaczynamy wchodzić do sieci. Na razie rozpoczęliśmy dostawy pod własną marką do czterech sieci.

Czy firma chce wejść także do dyskontów?

W przypadku dyskontów i dużych sieci problemem jest dostarczenie dużej ilości mięsa konfekcjonowanego. Małe i średnie sieci chcą kupować u nas mięso świeże, w pojemnikach, ale jeśli chcemy sprzedać więcej, musi to być mięso pakowane, które ma dłuższy termin przydatności do spożycia. Duże sieci oczekują głównie mięsa pakowanego.

W wynikach za pierwsze półrocze pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie produkować o około 30 proc. więcej rok do roku. Jesteśmy w stanie produkować duże ilości.

Czy tzw. opłaty półkowe obniżają rentowność sprzedaży do sieci?

Myślę, że informacje o opłatach wymaganych przez sieci są przesadzone, te kwoty nigdy nie były horrendalne. Problem był taki, że struktura produkcji była niedostosowana do kosztów, które były po stronie odbiorcy. My przeszliśmy głęboką restrukturyzację, poprawiliśmy rentowność i efektywność produkcji i to nam pozwoliło dzisiaj proponować takie ceny, które są dla sieci atrakcyjne.

Czyli da się współpracować z sieciami?

Oczywiście tak, choć sieci mają swoje wymagania, jeśli chodzi o ceny. Wymagają też opłat za wejście, są to różne opłaty, od jednorazowej po opłaty od asortymentu. Myślę, że kiedyś struktura produkcji, szczególnie w segmencie mięsnym, nie była dostosowana do kosztów. Dzisiaj coraz bardziej zbliżamy się do oczekiwań po drugiej stronie.

Z sieciami da się handlować po partnersku, choć oczywiście jest bardzo rygorystyczna ocena jakości naszych produktów.

Czy bez obecności w sieciach handlowych istnieje ryzyko wypadnięcia z rynku?

Tak, trzeba być w sieciach handlowych, bo sieci handlowe to przyszłość. Nie jest nią dystrybucja tradycyjna, która będzie się kurczyć. Dziś około 40-42 proc. rynku to handel tradycyjny. Myślimy, że te proporcje będą się zmieniać i z czasem kanał tradycyjny będzie stanowił poniżej 40 proc., może nawet do 35 proc. rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,50

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane