PKP zagospodaruje Dworzec Główny na Ochocie razem z Immofinanz

Autor: gazeta.pl 23 kwietnia 2015 14:03

PKP zagospodaruje teren Dworca Głównego przy ul. Towarowej razem z firmą Immofinanz. W pobliżu dworca i na przykrywającej tory płycie powstaną biura, mieszkania a także przestrzeń handlowa - podaje gazeta.pl

Według koncepcji opracowanej dla Immofinaz przez pracownię architektoniczną Broadway Malyan, zmieści się tam około 80 tys. m kw biur. Znaczna część tej powierzchni miałaby się znaleźć w 130-metrowym wieżowcu, który planowany jest od strony placu Zawiszy.

Istniejący stary budynek dworca ma zostać odrestaurowany i włączony w pasaż handlowy, w którym zmieści się około 200 sklepów. Nie będzie to klasyczna, nakryta dachem galeria handlowa.

W ramach kompleksu zaplanowano także miejsce na ok. 450 mieszkań, które mają powstać w części bliżej ul. Kolejowej, po sąsiedzku z osiedlem 19.dzielnica.

Szacowana wartość inwestycji na terenach Dworca Głównego to 700 mln euro czyli ok. 2,8 mld zł. Kolejarze liczą, że pierwsze prace zaczną się w okolicach 2018 r. Ale przyznają, że to na razie bardzo wstępny etap przygotowań. Przed nimi są m.in. wszystkie ustalenia z warszawskim samorządem. Nie ukrywają też, że inwestycję najwygodniej byłoby realizować, gdy zaczną już obowiązywać przepisy o własności warstwowej. Dziś takich przepisów nie ma, a nad działką z infrastrukturą publiczną, taką, jak tory, trudno jest budować inwestorom komercyjnym, bo nie dysponują prawem do gruntu, którego wymagają banki udzielające kredytów.

Kolejarze chcą przywrócić dworcowi funkcję komunikacyjną. Przy pl. Zawiszy ma powstać węzeł przesiadkowy, łączący tramwaje i kolej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,69

  • Śr

    2,80

  • Min

    2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane