Planogramy Lidla i Biedronki - zobacz jak układają asortyment, aby zwiększyć sprzedaż

Autor: www.dlahandlu.pl 6 lipca 2015 11:10

Planogramy Lidla i Biedronki - zobacz jak układają asortyment, aby zwiększyć sprzedaż Sektor pieczywa obejmuje w Biedronce 25 gatunków; fot. Żelazna Studio

Jak wynika z raportu firmy Market Side "Rozwój dyskontów w Polsce na tle innych formatów handlowych", Biedronka i Lidl mają niemal identyczną lokalizację produktów świeżych w sklepie. Ich kolejne grupy asortymentowe są lokowane począwszy od strefy wejścia, zgodnie z naturalnym ruchem klientów. Takie umieszczenie działów, stosowane już wcześniej przez supermarkety, wzmacnia komunikację jakości: zaraz po wejściu do sklepu klienci widzą świeże owoce i warzywa (Biedronka) lub pachnące, świeże pieczywo (Lidl).

Biedronka podkreśla świeżość owoców, warzyw i mięsa. Układa warzywa i owoce w sposób podobny do straganu na bazarku wykorzystujące charakterystyczne daszki. Mięso i wędliny sę podawane zza lady. W ten sposób postrzegana jakość produktów świeżych przekłada się na percepcję całego sklepu. Stąd starania o upodobnienie się do sklepów specjalistycznych.

Natomiast Lidl skupił się na konsekwentnym komunikowaniu świeżego pieczywa: wjazd na parking z komunikatem "Wstąp po ciepłe pieczywo", duży (12 mkw.) billboard na ścianie przed sklepem, komunikat w strefie wózków sklepowych, wreszcie samo stoisko z intensywnym zapachem pieczywa, bezpośrednio po wejściu do sklepu. To niemal jak narracja w scenariuszu filmowym. Pieczywo jest jednym z najczęściej kupowanych, całorocznych produktów spożywczych. Lidl wybrał je do budowania częstotliwości odwiedzin.

Z danych firmy Market Side wynika, że ekspozycja owoców i warzyw w sklepach Biedronka zajmuje 55 mkw., w Lidlu - 65 mkw., chłodnie z mięsem w sklepach Biedronka zajmują 35 mkw., w Lidlu - 45 mkw., natomiast sektor pieczywa obejmuje w Biedronce 25 gatunków, w Lidlu - 30 gatunków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • jacenty 2015-07-12 23:02:51

  Co do lidla to dziwne sklepy, zwłaszcza, że pracownicy na gowork.pl/opinie_czytaj,1030 pisza niestworzone rzeczy.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  18,59

 • Śr

  15,07

 • Min

  10,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane