Płatności kartą postrzegane jako bezpieczniejsze niż wypłata z bankomatu

Autor: dlahandlu.pl 27 kwietnia 2016 12:53

Firma MasterCard opublikowała „Badanie otwartości Polaków na innowacyjne metody płatności”, zrealizowane we współpracy z domem badawczym Maison & Partners. Wyniki wskazują, że karty płatnicze stały się powszechne i postrzegamy je już jako standard.

Szczególnie polubiliśmy szybkie i proste płatności zbliżeniowe. Już ponad 55% płatności w Polsce zrealizowanych z pomocą kart płatniczych MasterCard to transakcje zbliżeniowe. Blisko połowa (46%) respondentów uznała, że gdyby od jutra nie było możliwości płacenia gotówką, a jedynie kartą zbliżeniową, nadal byłoby to dla nich wygodne. W przypadku tradycyjnych kart stykowych, które wymagają włożenia do terminala, 43% badanych udzieliła podobnej odpowiedzi. 

Zdecydowana większość badanych deklaruje, że posiada co najmniej jedną kartę płatniczą. Spośród „ukartowionych” konsumentów 85% aktywnie korzysta z karty debetowej, 12% z karty kredytowej, a jedynie 4% z karty przedpłaconej (pre-paid). Połowa badanych posługuje się tylko jedną kartą płatniczą. Osoby, które mają więcej niż jedną kartę, podczas zakupów w drugiej kolejności sięgają po kartę kredytową.  

Karty płatnicze dla większości respondentów stały się już codziennością. Prawie połowa badanych deklaruje, że częściej płaci kartą niż gotówką, w porównaniu z niecałą 1/3, która nadal chętniej płaci gotówką.

 Z kart płatniczych korzystamy przede wszystkim dlatego, że pozwala to oszczędzić czas. Najważniejszą korzyścią z płacenia kartą, jaką zauważają ankietowani, jest szybkość transakcji – na tę cechę kart, zarówno stykowych, jak i zbliżeniowych, wskazała ok. 1/3 respondentów.

Przeczytaj także:

Inną zaletą płatności bezgotówkowych za pomocą karty, na jaką zwracamy uwagę, jest ich bezpieczeństwo. Płacenie tradycyjną kartą stykową za bezpieczne uważa 68% badanych, a płacenie kartą zbliżeniową – 50%. Oznacza to, że korzystanie z „plastikowego pieniądza” uważają oni za bezpieczniejsze niż wypłacanie gotówki z bankomatu (35%). 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane