Płatności w sieci: Nadal chętnie korzystamy z opcji "za pobraniem"

Autor: dlahandlu.pl 27 kwietnia 2016 13:02

Firma MasterCard opublikowała wyniki „Badania otwartości polskich konsumentów na innowacyjne metody płatności” przeprowadzonego we współpracy z domem badawczym Maison & Partners.  Wyniki badania potwierdzają popularność e-handlu. Robienie zakupów znalazło się wśród najpopularniejszych form aktywności w sieci (54 proc. wskazań), obok m.in. korzystania z serwisów społecznościowych (71 proc.) i informacyjnych (68 proc.) oraz z bankowości mobilnej (62 proc.). Tylko 13 proc. polskich internautów deklaruje, że w ogóle nie kupuje w sieci, a 29 proc. mówi, że robi e-zakupy 2-3 razy w miesiącu.

W internecie najchętniej zamawiamy: ubrania i buty (67%), kosmetyki (45%), elektronikę (45%), sprzęt RTV AGD (38%), a także książki, muzykę i filmy (38%). Widać przy tym tradycyjny podział zainteresowań u kupujących różnej płci: kobiety interesują się przede wszystkim ubraniami i kosmetykami, podczas gdy sprzęt elektroniczny i RTV/AGD pozostaje domeną mężczyzn.

Jeśli chodzi o sposoby płatności za e-zakupy, mimo rosnącej popularności transakcji bezgotówkowych w sklepach stacjonarnych, nadal zaskakuje popularność opcji „za pobraniem” wśród internautów, którą wybiera 22% badanych. Najpopularniejszą jednak formą płatności w internecie pozostaje szybki przelew typu „pay-by-link” (41%) i tradycyjne przelewy w formie przedpłaty na konto (20%), natomiast wybór karty płatniczej deklaruje 15% badanych.

Respondenci kupujący online oczekują przede wszystkim, żeby płacenie za zakupy było wygodne (64% wskazań) i szybkie (62%), a bezpieczeństwo, jakkolwiek wciąż bardzo istotne, rzadziej zaprząta uwagę konsumentów (42%). Co więcej robienie zakupów w internecie, podobnie jak korzystanie z bankowości online, badani uważają za bezpieczniejsze niż korzystanie z serwisów społecznościowych czy poznawanie nowych ludzi przez internet.

Wyniki badania MasterCard pokazują, że polscy internauci oczekują wygody, szybkości i bezpieczeństwa względem płatności bezgotówkowych w sieci. Można się więc spodziewać m.in. rosnącej popularności portfeli cyfrowych, takich jak MasterPass, które maksymalnie upraszczają płatności kartą w sieci i zwiększają bezpieczeństwo transakcji.

Internauci wydają się też być szczególnie podatni na różnego rodzaju promocje i oferty specjalne. Zapytani, co mogłoby ich skłonić do częstszego płacenia kartą w sieci, wymieniają możliwość otrzymania zniżki (55%) lub zbierania punktów za transakcje (41%).

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie MasterCard przez dom badawczy Maison & Partners, w pierwszym kwartale 2016 r. Zostało ono przeprowadzone metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na próbie reprezentatywnej dla populacji internautów w Polsce. W badaniu wzięło udział 1056 respondentów z różnych części Polski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • beza 2016-05-02 11:24:40

  u mnie to różnie bywa, zależy co kupuję ;) za pobraniem z reguły trochę drożej dostawa wychodzi. zresztą i tak najważniejsze,żeby towar był ok. na platformie kupuję najczęściej a jeszcze mam z tego dodatkowe korzyści i zbieram sobie punkty, które mogę wymieniać np na bilety do kina. super sprawa.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,32

 • Śr

  6,44

 • Min

  4,67

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane