PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Po Feminie Biedronka sięga po kolejną, historyczną lokalizację w Warszawie - odpowiedź sieci

Autor: miastojestnasze.pl/dlahandlu.pl 23 września 2014 19:33

Biuro Architektury dzielnicy Śródmieście wydało zgodę na zmianę sposobu użytkowania parteru budynku Senator przy ulicy Bielańskiej 12. By otworzyć sklep dyskontowy Biedronka, zostaną zalane betonem odsłonięte wcześniej i przykryte szkłem fundamenty Banku Polskiego - czytamy na stronach Fundacji Miasto jest Nasze.

Budynek Senator, podobnie jak cały teren układu architektonicznego przy ulicy Bielańskiej, wpisany jest do rejestru zabytków. Ochronie konserwatorskiej podlegają historyczne części obiektu, czyli wschodnia ściana dawnej kasy operacyjnej oraz relikty cokołu biegnące wzdłuż ulicy Bielańskiej i Al. Solidarności. W praktyce oznacza to, że prace budowlane, które miałyby naruszać wyżej wymienione elementy zabytkowe, wymagają specjalnego pozwolenia Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Biedronka miałaby zająć lokal użytkowy w budynku Senator położony od strony Al. Solidarności. To właśnie z tej strony budynku znajdują się zabytkowe fragmenty fundamentów dawnego Banku Polskiego. Powstanie sklepu nierozłącznie wiązałoby się ze zdewastowaniem zabytkowych elementów, a co za tym idzie - zniszczeniem jednego z nielicznych miejsc pamięci na mapie Warszawy.

Obecnie trwa procedura wydawania pozwolenia na budowę - czytamy na stronie fundacji Miasto jest Nasze.

Jeronimo Martins przysłało do redakcji dlahandlu.pl stanowisko w tej sprawie. -Musimy stanowczo podkreślić, że uzyskana przez nas zgoda na zmianę sposobu użytkowania wydzielonej części nieruchomości przy ul. Bielańskiej 12 w najmniejszym stopniu nie wiąże się z jakąkolwiek ingerencją w zabytkowe elementy budynku. W dokumentacji projektowej, którą przedłożyliśmy, wnioskując o pozwolenie na budowę, zarówno istniejące przeszklenia, jak i wszystkie elementy mające charakter zabytkowy pozostają w niezmienionym stanie.

(...) Wszystkie inwestycje tego typu - (w zabytkowych budynkach - red.) realizujemy bowiem nie tylko w ścisłym porozumieniu z lokalnymi władzami i we współpracy z konserwatorem zabytków, ale także każdorazowo staramy się dopasować wygląd sklepów do charakteru miejsca, w którym one powstają - czytamy dalej.

Przykładem takiej placówki może być Biedronka, która już od ponad trzech lat z powodzeniem funkcjonuje na toruńskiej starówce przy ul. Szerokiej. Warto podkreślić, że w tym sklepie podjęliśmy szereg działań, aby zabezpieczyć i wyeksponować walory architektoniczne we wnętrzach,
a zewnętrzną elewację dostosowaliśmy do charakteru miejsca. W efekcie, udało się odsłonić elementy zabytkowej posadzki, muru z wątkiem gotyckim oraz freski, odzyskując je dla torunian po okresie, kiedy ukryte były pod warstwami tynku i płyt gipsowych. Kolejnym takim przykładem jest Biedronka zlokalizowana w Zielonej Górze przy ulicy Stary Rynek. W trakcie tej inwestycji również współpracowaliśmy z miejscowym konserwatorem zabytków. Zgodnie z jego sugestią cała elewacja została zachowana w oryginalnym kolorze. Dodatkowo, aby nawiązać do zabytkowego otoczenia, logo Biedronki wykonane zostało w postaci odlewu z brązu - podało biuro prasowe Jeronimo Martins Polska.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Wioletta 2014-09-26 07:36:34

  Polacy nie kupujcie w Biedronkach, stajemy się niewolnikami ekonomicznymi!!! Biedakami, a oni ciągną zyski do Portugalii. U siebie nie zyskali popularności. Urzędnicy mają wszystko w ...poza własnym interesem oczywiście!!!

 • wzburzona 2014-09-24 14:31:01

  Czy nikt już nie kontroluje tych urzędników? Czy te sklepy muszą być wszędzie?

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,20

 • Śr

  2,94

 • Min

  2,28

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane